Skip to main content

Najväčší veľtrh nábytku a dizajnu, Salone del Mobile v Miláne, privítal svojich návštevníkov po pandémii vo veľkom štýle. Nechýbali klasické či nadčasové produkty, ale ani najnovšie trendy a úlety. Ako to vyzeralo na 60. ročníku obľúbeného podujatia?

V znamení udržateľnosti

Niektorí hovoria, že Miláno je najlepšie navštíviť práve počas tohto veľtrhu. Celé mesto ožije dizajnom, kreativitou a inováciami od ľudí z celého sveta. Jubilejný 60. ročník podujatia, ktorý sa konal od 7. do 12. júna 2022, je toho dôkazom, keďže prilákal 262 608 návštevníkov zo 173 krajín sveta. V Miláne sa predstavilo 2175 vystavujúcich, z toho 27 % pochádzalo zo zahraničia. My sme radi, že sa k nim mohol zaradiť aj Arteston.

tradičným hodnotám výstavy, ktorými sú kvalita, inovácia a krása, sa tento rok pridala aj udržateľnosť. Pretavila sa do použitých materiálov či transformovateľných kusov nábytku, ktorých funkčnosť je viacúčelová, a tak vydržia roky a eliminujú nákup zbytočností. Mnohí vystavovatelia navyše zaviedli udržateľné postupy aj do výroby svojich produktov, so zreteľom na ich jednoduchú likvidáciu. Niektoré spoločnosti dokonca prepracovali svoje staršie ikonické produkty a dali im nový, ekologickejší šat.

Návrat k prírode aj dôraz na detail

Vystavovatelia sa nebáli do svojich a stánkov a prezentácie produktov investovať, čo sa odrazilo na vizuálnych zážitkoch a wow efektoch. Neprehliadnuteľným bol dôraz na detail. Spoločnosti mysleli na všetko od vhodných doplnkov cez hudbu až po vône. V jednotlivých pavilónoch a showroomoch tak vytvorili kompletne zariadené interiéry, v ktorých ste sa cítili pohodlne a spokojne

K jednoznačným trendom patrili otvorené police a skrine, ktoré pôsobia minimalisticky, sú variabilné a prispôsobia sa každému priestoru. V rámci sedačiek nebola núdza o nekonvenčné tvary či celkové prevedenie. Náš tím si ihneď všimol výraznú zmenu, a tou je veľmi mäkký komfort. Výplň tvorilo vo väčšine prípadov pravé perie, prípadne pena.

Na mnohých pohovkách, ale aj iných kusoch nábytku, bolo zreteľné prepojenie s prírodou, a to vďaka zemitým farbám a tvarom, ktoré nápadne pripomínali kamene, kopce, vlny či dokonca zvieratá. Z farieb prevládali odtiene od bielej cez béžovú až po terakotovú a tehlovú, z materiálov nesmrteľné drevo.

Núdza nebola ani o netradičné inštalácie, ktoré upútali na prvý pohľad. Výrobca stoličiek Piaval si napríklad pripravil celú stenu vyskladanú z jednotlivých častí svojich stoličiek. Spoločnosť Missoni zas vystavila štvormetrové zvieratko z pestrofarebnej látky, ktoré malo úspech hlavne u najmenších návštevníkov. Iní sa nebáli posprejovať svoje výklady farebnými nápismi či použiť rôzne svetelné inštalácie.

Salone del Mobile priniesol v roku 2022 všehochuť, v ktorej si každý našiel to svoje. Nechýbala elegancia a klasický štýl, nadčasové dizajny, výrazné farby a kombinácie ani zaujímavé inovácie. Veľtrh spojil funkčnosť s estetikou a opäť dokázal, že studnica nápadov jednotlivých spoločností a dizajnérov nie je ani zďaleka vyčerpaná.