Skip to main content

Jeden z najvýznamnejších maliarov Francúzska, prezývaný aj otec impresionizmu, Claude Oscar Monet, sa narodil v roku 1840 v Paríži. V hlavnom meste však nevyrastal, nakoľko sa ešte ako malé dieťa s rodinou presťahoval do mestečka Le Havre v Normandii. Možno ho aj tento fakt ovplyvnil vo svojej umeleckej tvorbe, kedy odmietol nasadnúť na vtedajšiu umeleckú vlnu a študovať na vplyvných školách. Namiesto toho nastúpil radšej na nezávislú Academie Suisse. Po skončení povinnej vojenskej služby v Alžírsku sa zamiloval do farieb vďaka tamojšiemu živému, orientálnemu prostrediu. Farby začal vo veľkom prenášať na svoje plátna a vytvoril obrazy, ktoré určili nový umelecký smer – impresionalizmus.

Mladý Claud Monet

Jeho lásku k farbám cítiť aj v rodinnom dome

Postupne sa Monet stal obľúbeným maliarom a jeho obrazy sa predávali. Ako 26 ročný sa oženil s 19 ročnou modelkou Camille Doncieuxovou, s ktorou mal dvoch synov. Camille však ako 32-ročná zomrela na tuberkulózu. Monet neskôr začal žiť s o 4 roky mladšou Alice Hoschédeovou a jej šiestimi deťmi z prvého manželstva. Žili spolu na predmestí Paríža, kde sa však Monetovi nepáčilo a tak sa presťahovali do mestečka Giverny v Normandii.

(Foto: ca.france.fr)

Dom na svojom mieste stojí akoby nedotknutý doposiaľ a je skutočným skvostom. Monet ho počas štyridsiatich-troch rokov, ktoré v dome prežil, zariadil k svojmu vkusu a prispôsobil ho potrebám pracovným, aj rodinným. Súhra jeho farieb a vzorov je pastvou pre oko. Dom obklopuje záhrada s jazierkom s leknami, ktoré inšpirovalo Moneta pri maľovaní svojich najznámejších obrazov. Ak sa niekedy budete nachádzať v okolí, návštevu domu so záhradou nevynechajte, nakoľko ich prehliadka je prístupná pre verejnosť. Navštíviť môžete aj maliarov hrob na miestnom cintoríne, kde bol pochovaný po tom, čo vo veku 86 rokov v roku 1926 zomrel.

(Fotky: mariott.com)

Dom ako umelecké dielo

Keď Monet dom kúpil, miestni ho nazávali Lisovňa jabĺk. Monet v ňom a v jeho záhrade trávil väčšinu svojho času, nakoľko tu aj pracoval. Najčastejšie maľoval svoje obrazy vonku, no uskladňoval a upravoval ich vo svojom ateliéri. Pôvodne bol dom oveľa menší, časom k nemu pristavil dve krídla. Okenice dal natrieť na smaragdovo-zeleno, pretože sa mu nepáčila fádnosť vtedajšej módy. Rovnaký odtieň má aj ikonický most nad jazierkom v záhrade). Okenice sa bežne natierali na sivo. Monet postavil pred dom pergolu pokrytú popínavými ružami, na ružovej fasáde pestoval ťahavé rastliny – chcel totiž, aby dom splynul so záhradou.

(Foto: forbes.com)

Ikonický most nad jazierkom s leknami (Foto: vogue.com)

Interiér rozdelil na niekoľko sektorov – spoločné priestory pre rodinu, ženské spálne pre manželku a dcéry, chlapčenské spálne pre synov a svoj vlastný byt, ktorý bol nad jeho ateliérom.

Monetov ateliér (Fotky: atelierlog.blogspot.com)

Jedáleň musela byť natoľko veľká, aby dokázala pohodlne pohostiť desať členov rodiny. Monet ju považoval za dôležité miesto a preto jej venoval náležitú pozornosť. Nedbal na moderný viktoriánsky štýl, ktorý bol podľa neho veľmi tmavý a ťažký, a nechal ju namaľovať na žlto. Steny ovešal japonskými rytinami, ktoré zbieral a ktoré ho inšpirovali v jeho tvorbe. Jedáleň sa neskôr stala vzorom pre tisícky francúzskych kuchýň, jedální aj reštaurácií, ktoré sa snažia napodobniť jej nezameniteľné kúzlo.

(Fotky: thefrenchlife.org)

(Foto: thegoodlifefrance.com)

Medzi spoločenské priestory patril ešte modrý salónik, v ktorom trávila najviac času manželka Alice s deťmi. Ďalej tu bol fajčiarsky salónik, v ktorom Monet prijímal svoje návštevy – kolegov, obchodníkov s umením, kritikov aj zberateľov. Slávnym sa ako jeden z mála svetových umelcov stal už počas svojho života. Titul majster mu udelili vo veku 50 rokov. Na stenách stále visia Monetove obrazy a v priestoroch sa nachádza pôvodný nábytok.

Monetova početná rodina, rok cirka 1880 (Foto: dailyartmagazine.com)

Zaujímavosť: Monet nežil vždy v prepychu. Väčšinu svojho života, kým získal uznanie, žil skromne, až chudobne. Pokúsil sa dokonca spáchať samovraždu utopením sa v rieke Siena kvôli svojim finančným ťažkostiam.

Modrý salónik (Foto: pariscittyvision.com)

Fajčiarsky salón (Foto: travelblog.org)

Spálne boli zariadené jednoduchšie, ale útulne. Monet mal zo svojej spálne azda najlepší výhľad do záhrady. Izbu mu zdobili komoda a písací stôl pochádzajúci z 18.storočia, a pohodlná masívna posteľ, v ktorej aj zomrel. Na stenách visia obrazy jeho priateľov, impresionistických maliarov Renoira, Cézanna či Pissara.

(Foto: thegoodlifefrance.com)

Kuchyňa ako najväčší skvost

Najinšpiratívnejšou miestnosťou celého domu, ktorá dokáže doposiaľ vniesť veľa zaujímavých pohľadov na interiérový dizajn, je nepochybne kuchyňa. Nachádza sa vedľa žltej jedálne, aby hostia pri otvorených dverách do kuchyne videli tú krásnu harmóniu, ktorú spojenie farieb prináša. Monet ako majster farebného kruhu vedel perfektne spárovať modro-biele kachličky Rouen s medenými hrncami a kuchynským náradím, aby dosiahol maximálny kontrast. Srdcom miestnosti je obrovský krb a kachle, ktoré museli stíhať pri príprave jedál pre Monetovu početnú rodinu.

(Fotky: architecturaldigest.com)

Atmosféra v dome ostala veľmi autentická, až máte pocit, akoby od smrti maliara neubehol žiaden čas, a ten sa môže každú chvíľu zjaviť vo dverách, ako práve vychádza zo záhrady a smeruje do jedálne alebo svojho ateliéru. Tak, ako sa Monet inšpiroval svojou záhradou a umením, ktoré počas svojho života nazbieral a zavesil na steny izieb svojho domu, tak isto sa aj my môžeme inšpirovať nadčasovosťou jeho umenia zariaďovania interiérov, ak chceme dosiahnuť vkusný, nestarnúci vintage štýl.