Skip to main content

Slová, ktorými Marilyn opísala svoj prvý a zároveň posledný dom, nám dávajú akú-takú predstavu už na začiatku. Nehnuteľnosť bola jej prvou v osobnom vlastníctve, z ktorej mala nesmiernu radosť. Pri podpise zmluvy vraj plakala od šťastia. V čase kúpy bola herečka slobodná a pôsobila viac sama sebou, ako kedykoľvek predtým.

Adresa domu: 12305 fifth Helena Drive Brentwood, susediaci s Los Angeles, kde herečka často natáčala. (Foto: shared.com)

Ako sa Norma Jean Mortens (Baker) stala Marilyn Monroe?

Malá Norma to od začiatku nemala na svete ľahké. Narodila sa ako tretie dieťa Gladys Pearl Bakerovej (rodenej Monroe, 1902–1984). Otca nikdy nepoznala, v rodnom liste bol zapísaný Edward Mortensen, no jeho otcovstvo je spochybňované z rôznych dôvodov. Marilyn sa aj kvôli tomu často predstavovala ako Bakerová (priezvisko predchádzajúceho manžela jej matky).

Keď bola norma ešte malá, čelila jej matka ekonomickým problémom, ktoré ju neskôr donútili dcéru „odložiť“ do cudzej starostlivosti. Za svoj mladý život si prešla niekoľkými pestúnskymi rodinami, no skončila aj v detskom domove. Po čase vyšlo najavo, že malá Norma bola niekoľkokrát (rôznymi mužmi v rozličnom časovom období) sexuálne zneužívaná, prvýkrát už v ôsmych rokoch. Medzičasom sa o ňu opäť rozhodla postarať matka, ktorá hoci si zabezpečila dostatočnú finančnú stabilitu, zakrátko u nej objavili mentálnu poruchu zvanú paranoidná schizofrénia

Skrátka, šťastné detstvo plné hier a lásky, aké by sme dopriali každému dieťaťu, nie je súčasťou príbehu Marilyn. Ako to už býva so slávnymi ľuďmi a ikonickými postavami minulosti, turbulencie sú pre nich skôr oddychová fáza letu.

Malá Norma so svojou matkou. (Foto: GETTY images)

(Foto: GETTY images)

Cesta k dospelosti

Jediná cesta ako sa osamostatniť, ktorú mladá Norma v tom čase videla, bola svadba. Už ako 16-ročná sa vydala za Jamesa Doughertyho, čím sa vyslobodila z kolobehu pestúnskych rodín a večnej neistoty. Veď ako sama prehlásila: „všetko nasvedčuje tomu, že ma nikto nechce“. Manželstvo trvalo 4 roky a po ňom nasledovali ďalšie dve, nie veľmi úspešné manželstvá. Jedno so slávnym baseballovým hráčom menom Joe DiMaggio a nakoniec s nositeľom pulitzerovej ceny, Arthurom Millerom.

Na fotke s prvým manželom vo veku 16 rokov. (Foto: GETTY images)

Druhý manžel, Di Maggio. (Foto: GETTY images)

S tretím manželom, Arthurom Millerom. (Foto: GETTY images)

Všetko sa začalo v továrni

 Marilyn vraj už vo veku 5 rokov vedela, že chce byť herečkou. Spočiatku ju však objavila modelingová agentúra, ktorá postavila základy jej ikonickému „looku“. Modelovali ju do roly pin-up girl, na základe čoho si prefarbila vlasy na blond, ako si ju dodnes všetci pamätáme. Plná odhodlania sa vrhla na štúdium herectva, spevu a tanca. V tom čase získala prvú zmluvu s 20th Century-Fox a zrodila sa Marilyn Monroe.

V kariére to však, rovnako ako v živote, ľahké nemala. Finančne ju, oproti kolegyniam, podhodnocovali. Dostávala roly, v ktorých sa sama veľmi nevidela – naivné blond dievčatko, prevažne komediálne postavy, kde však do popredia vystavovali jej prednosti, ženskosť, krásu, čo z nej časom spravilo ikonickú femme fatale. Marilyn však túžila po serióznejších postavách. Chcela stvárniť silné emancipované ženy a hlavne, chcela, aby ju v branži brali vážne. Málokto vie, že jej malá rebélia sa postupne pretvorila do vlastnej filmovej spoločnosti MMP (Marilyn Monroe Productions).

Marilyn v čase, keď bola ešte Norma Jean Baker (Foto: Richard C. Miller)

Zaujímavosť: Slávny „look“ herečke vytvoril make-up artist Allan „Whiter“ Snyder, ktorý mal s Marilyn taký dobrý vzťah, že už za života ho požiadala, aby ju nalíčil v deň jej pohrebu, čo sa aj stalo.

Akú esenciu mala jej duša?

Poznať osobnosť, detstvo, kariérne začiatky a život je kľúčom k pochopeniu prečo a aký prvý dom si hrdo na sklonku života Marilyn kúpila. Prvý skutočný domov, kde jej žiadny bohatý a slávny manžel nemohol nič zakázať, ani ju do ničoho nútiť. Píše sa rok 1962, kedy je žena prevažne vnímaná ako gazdiná, mala by sa hlavne usmievať, robiť dobrý dojem a poslúchať svojho manžela. Kúpa vlastného domu musela v jej živote znamenať veľa – slobodu, samostatnosť, útočisko, miesto na sebarealizáciu a hlavne pocit, že to dokázala sama.

Kto vlastne bola Marilyn, ktorá si kúpila vo februári 1962 svoj vlastný dom?

Už sa nikdy nedozvieme, čo všetko sa ukrývalo v mysli tejto nikdy nestarnúcej krásky. Zomrela totiž príliš mladá, vo veku 36 rokov, pol roka po tom, ako si svoj vysnívaný domov kúpila.

Kým ale naozaj Marilyn vtedy bola? Mnoho ľudí má médiami prezentovanú predstavu elegantne a sexi pôsobiacej bohyne, ktorá spieva, že diamanty sú najlepšími priateľmi ženy. Málokto si predstaví sofistikovanú ženu v roláku, ktorá si číta knihu v pohodlí svojho gauča. Avšak práve táto žena je esenciou Marilyn Monroe, táto žena si vyberala svoj vytúžený dom, a túto ženu je v ňom cítiť.

Hacienda v španielskom koloniálnom štýle

Slávny dom bol postavený v roku 1929, keď mala malá Norma len tri roky. Hacienda, ako sa vďaka svojmu architektonickému štýlu často označuje, ja situovaná v susedstve slávneho Los Angeles. Bola postavená v štýle bungalova so štyrmi izbami a troma kúpeľňami. Zatiaľ, čo vstup z ulice, hneď ako prejdeme cez vysokú bránu zasadenú do vysokých múrov, je tvorený príjazdovou cestou vedúcou priamo pred vchodové dvere, pozemok za domom poskytuje dostatočne veľké útočisko pre každého, kto oň požiada. Samotná Marilyn sa vyjadrila, že hľadá miesto, kde sa môže ukryť pred verejnosťou, kde môže byť v pokoji sama so sebou. To všetko jej  poskytlo množstvo stromov a kríkov lemujúcich celý pozemok.

(Foto: houseandhistory.com)

Príjazdová cesta z ulice. Na pozemok nie je dobrá viditeľnosť, čo bolo určite ďalším dôvodom na kúpu. (Foto: redfin.com)

„Pevnosť, kde sa cítim v bezpečí pred svetom.“ (M.Monroe)

Aj napriek tomu, že herečka pozvala novinárov do svojho domova, požiadala ich, aby nefotili nič na čom sa nedohodnú. Svoje súkromie si chcela ustrážiť ako to len bolo možné. Nechcela, aby každý vedel, ako presne žije a aký má nábytok. Jej priatelia, ktorí mali tú možnosť a boli pozvaní do domu ešte za života Marilyn tvrdia, že o svojom novom domove hovorila s obrovským nadšením a láskou. Vedela vraj rozpovedať príbeh každej stoličky či sedačky, ktorú si sama zabezpečila.

Jeden z posledných záberov v jej dome predtým ako zomrela. Stolička, na ktorej Marilyn sedí, sa neskôr predala za 28 000$. (Foto: houseandhistory.com)

Zábery z posledného fotoshootingu predtým ako zomrela. (Foto: vintag.es)

V snahe zachovať kultúrny odkaz haciendy, vycestovávala na juh do Mexika, kde nakupovala kusy nábytku, ktoré vystihovali ducha domu, ale aj jej osobnosť. Počúvala ich príbehy, ctila si ich majstrovské prevedenie a tešila sa z každej ručnej práce, ktorú sa jej podarilo na cestách objaviť.

V dobe, keď Marilyn zomrela, bol dom len z polovice zariadený. Niektoré kúsky, z ktorých sa tak veľmi tešila, ešte nestihli doraziť.

(Zdroj: Architectural Digest)

Lavica, ktorú si taktiež priviezla z Mexika zdobila jej spálňu. O herečkinej rozhľadenosti svedčia noviny a knihy rozložené na lavici. (Foto: mirror.co.uk)

Zaujímavým doplnkom jej mexickej kolekcie je tiež svetlo v tvare hviezdy. Marilyn vlastnila až dva takéto kúsky. (Foto: themarilynmonroecollection.com)

Krb s modrými kachličkami prítomný na fotografiách z čias Monroe je stále stredobodom obývacej izby, hoci jej koberce zo 60. rokov boli nahradené dláždenými podlahami. (obr. Nižšie)

„S každým, kto má môj dom rád, som si istá, že si budem rozumieť,“…

 … povedala počas rozhovoru s redaktorom Life Associate Richardom Merymanom. Z dôvodu, že si Marilyn želala súkromie, sa z haciendy mnoho autentických fotografií nezachovalo. Pozrime sa však, čím bol jej dom zaujímavým.

 Pred vchod do domu sa môžete doviezť autom po príjazdovej ceste. Vstúpite dnu a privíta vás priestranná obývacia izba s terakotovou podlahou, strop vyzdobený drevenými trámami a kozub, ako centrum celej miestnosti.

Ak sa vydáte do ľava, vstúpite do slnečnej miestnosti, ktorá vás poteší výhľadom do záhrady plnej exotických rastlín a citrusových stromov. Neskôr prejdete do jedálne a kuchyne. Tá sa rokmi výrazne zmenila zásahmi rôznych majiteľov domu po smrti Marilyn.

Kuchyňa, rovnako ako celý dom reprezentovala mexický štýl prítomný aj v samotných farbách modrej a žltej, v medenom prevedení.

Kuchyňa dnes

Tip: Ak by Frida Kahlo, ikona umeleckého sveta navštívila Marilyn, ďalšiu ikonu svojej doby, určite by si dizajnovo rozumeli a cítili sa príjemne v ktoromkoľvek z ich príbytkov. Ak chcete vedieť, ako žila Frida, pozrite si náš článok.

Ak sa však vyberiete doprava, dostanete sa do hlavnej spálne s prechodom do šatníka, ktorý v sebe ukrýval tie najkrajšie skvosty z jej života. Spálňa, v ktorej Marilyn spávala, bola zaujímavá krbom, veľkými oknami, ktoré jej zabezpečovali dostatok svetla a výhľad na záhradu. Do záhrady ju doviedli dvere priamo zo spálne.

Dom krátko po tom, ako odstránili nábytok patriaci Marilyn. (Foto: houseandhistory.com)

Na pozemku sa nachádzal aj hosťovský domček, ktorý bol stále v rekonštrukcii, keď herečka zomrela. Dominantou záhrady je určite bazén. Niektoré zdroje tvrdia, že si v ňom ani raz nezaplávala, neboli však potvrdené. Súkromné bazény neboli v tej dobe samozrejmosťou. Dnes by sme ho už možno až za tak veľký nepovažovali, avšak v 60-tych rokoch vzbudzoval obdiv.

Posledné minúty strávila doma

Marilyn nemala ľahký život. Následkami traumy z detstva, zneužívania, búrlivého života na výslní, pozornosti mužov, minimálne troch nechcených potratov a mnohých ďalších faktorov, sa u Marilyn vyvinula depresia, ktorú si „liečila“ alkoholom a tabletkami. Oficiálna verzia jej pitvy je pravdepodobná samovražda predávkovaním barbiturátami. Pred štvrtou hodinou rannou ju objavila jej chyžná za pomoci lekára v jej izbe, ležiacu na posteli tvárou dolu, mŕtvu. Nešťastný koniec pozoruhodnej ženy zlomil srdcia miliónom ľudí po celom svete. Na dlaždici na podlahe pri vstupe domu je po latinsky napísané „tu moja cesta končí“. Len škoda, že tak skoro…

Posledný fotoshoot v živote Marilyn Monroe