Móda 70. rokov minulého storočia bola výrazná, farebná, kvetovaná, jednoducho neprehliadnuteľná. To isté platí pre interiérový dizajn. Kombinovali sa aj na prvý pohľad nekombinovateľné farby, nábytok sa začal vyrábať aj z plastu a byty zaplnila akási „všehochuť“. V tomto období vzniklo mnoho ikonických kúskov, ktoré sa tešia obľube dodnes. Ktoré to sú?
Sedem nábytkových ikon rokov sedemdesiatych
Retro si v posledných rokoch pomaly nachádzalo cestu späť do našich skríň aj interiérov. Zvoncové nohavice, pastelové farby, bláznivé vzory aj kombinácie sú už nezastaviteľne tu. Aby sme sa však lepšie vžili do atmosféry 70. rokov, poďme sa spolu pozrieť na sedem jedinečných kúskov, ktoré navrhli zvučné mená interiérového dizajnu práve v tejto ére.
Nenapodobiteľné kreslo Amoebe
Jedným z najvýznamnejších dizajnérov tohto obdobia bol Verner Panton. V roku 1970 navrhol pre spoločnosť Vitra kreslo s názvom Amoebe, ktoré má laminovaný rám a penové čalúnenie. Ak máte z kresla futuristický dojem, je to tak správne. Kúsok bol navrhnutý pre inštaláciu Visiona II, niekdajšiu radikálnu víziu budúcnosti dizajnu 20. storočia. Kreslo je zhmotnením Pantonovej predstavy, že budúcnosť príde vo svojom nenapodobiteľnom štýle. Chcel zachytiť fragment budúcnosti a vsadiť ho do vtedajšej doby.
„Pokrútená“ stolička Wiggle
Ďalšou neprehliadnuteľnou stoličkou je Wiggle z dielne Kanaďana Franka Gehryho, ktorý ju navrhol v rámci série nábytku Easy Edges v roku 1972. Stoličku tvorí približne 60 vrstiev stlačenej vlnitej lepenky, ktorú autor sám vynašiel. Stala sa okamžite veľmi populárnou a má svoje miesto aj v súčasnom modernom dizajne s vplyvom 70-tych rokov. Zaujímavosťou je, že Gehry túto sériu nábytku stiahol z predaja krátko po jej uvedení. Zľakol sa, že by ho mohla presláviť ako dizajnéra nábytku, kým on túžil po kariére architekta. Spoločnosť Vitra ju neskôr opäť uviedla na trh a Gehry sa stal známym skutočne ako architekt. Získal dokonca prestížnu Pritzkerovu cenu za architektúru ako jeden z autorov Tancujúceho domu v Prahe.
Sedačka Togo a jej mnohé tváre
Tohto chameleóna medzi sedačkami navrhol v roku 1973 Michel Ducaroy pre spoločnosť Ligne Roset. Kúpiť ste si ho mohli v takmer 900 farebných prevedeniach, variabilita sa rozširovala aj vďaka vyhotoveniu v rôznych materiáloch a verziách. Ľudia tento kúsok buď milovali, alebo ho považovali za nevkusný a príliš „pokrčený“. Jeho typický vzhľad vznikol vďaka hustej polyuretánovej pene stlačenej v troch rôznych hustotách a prešívanému a vystuženému poťahu.
Stolík Lack je pre každého
Jednoduchým, no veľmi obľúbeným kúskom sa stal príručný stolík s názvom Lack, ktorý v roku 1979 uviedla švédska spoločnosť Ikea. Myšlienka naň sa zrodila v hlave Vivianne Sjölin, ktorej sa zdalo, že sa v ponuke spoločnosti nachádzajú samé veľké a ťažké stoly. Následne sa s kolegom Janom Hellzénom inšpirovali malým štvorcovým stolíkom, ktorý uvideli vo výklade v Miláne. Hlavným cieľom pri jeho výrobe bola nízka cena, aby si ho mohol dovoliť takmer každý. Tento typ stolíka sa stal natoľko ikonickým a používaným dodnes, že bežný spotrebiteľ by ťažko tipoval jeho pôvod v sedemdesiatych rokoch.
Ikonický hríb = lampa Panthella
Keďže si dnes veľa ľudí zariaďuje domácu pracovňu, poďme si posvietiť aj na vybavenie vhodné do tejto miestnosti. Lampu s názvom Panthella navrhol v roku 1971 už spomínaný dánsky dizajnér Verner Panton. Vďaka tvaru hríbu, akéhosi symbolu tej doby, sa svetlo pekne rozloží a neoslňuje. Lampu priviedla na trh firma Louis Poulsen a dodnes je možné si ju zakúpiť v rôznych veľkostiach, farbách a materiáloch. Minulý rok dokonca firma oslávila 50. výročie tohto kúsku jej vynovenou verziou.
Ergonomická stolička Supporto
Dlhé hodiny v pracovni si vyžadujú kvalitné sedenie. To ponúka aj jednoduchá a elegantná stolička Supporto, ktorú v roku 1979 navrhol Fred Scott pre firmu Hill International. Stolička vznikla na základe vedeckého výskumu a spotrebiteľských testov každého prototypu a stala sa ikonou britského trhu. Je dokonca považovaná za stoličku, ktorá najviac ovplyvnila kancelárske sedenie.
Mnohé trendy prichádzajú a odchádzajú, ale niektoré sa v obľube držia aj dlhé desiaty rokov. Podobných ikonických kúskov je omnoho viac a dnes sme si ukázali len zlomok pozoruhodných produktov pochádzajúcich z obdobia, ktoré natrvalo ovplyvnilo vývoj dizajnu až do súčasnosti.