Skip to main content

Interiérový dizajn je mimoriadne dôležitým prvkom filmu. Pomáha budovať atmosféru, zosilňuje zámer režiséra, ktorý má niekedy diváka zmiasť, inokedy dorozprávať nevypovedané. No najmä ponúka inšpiráciu, ktorú vieme často krát zakomponovať aj do vlastných projektov. Vybrali sme pre vás päť filmov s interiérmi, ktoré kritici ohodnotili ako jedny z najkrajšie zostavených vôbec.

Dáždničky zo Cherbourgu (1964)

Francúzsky muzikál niekoľko krát nominovaný na Oscara zachytáva príbeh zložitej lásky medzi mladou dievčinou (Catherine Denevue) a mladým mužom (Nico Castelnuovo), ktorý má čoskoro narukovať do vojny v Alžírsku. Aj napriek nevôli jej matky sa noc pred jeho odchodom stretnú, a ona neplánovanie otehotnie. Udalosti nasledujúcich rokov spôsobia, že čakanie bude rovnako trýznivé, ako návrat.

Vo filme sa nachádzajú dych-berúce sýte farebné interiéry, vďaka ktorým štýl šesťdesiatych rokov len zriedkavo vyzeral elegantnejšie. Mnohí kritici označujú použitie farieb v interiéroch za jedno z najefektívnejších v histórii kinematografie, čiastočne preto, nakoľko sa zdá, že predznamenáva rozprávku so šťastným koncom. Rozprávkovým koncom sa však tento muzikál pýšiť nemôže.

(Fotky: The Criterion Collection)

Americký gigolo (1980)

Charizmatický Richard Gere sa stane podozrivým z vraždy, do ktorej sa ho niekto snaží namočiť. Film s temným nádychom sa stal kultovým nielen tým, že bol akýmsi priekopníkom vo svojom žánre a neskôr spustil vlnu temných erotických trilerov, no navždy si ho zapamätáme aj pre jeho vycibrené monochromatické interiéry.

Z interiérov je dodnes cítiť nadčasovosť, z ktorej sa pri návrhoch dá čerpať aj v modernom dizajne. Interiéry sa navyše výrazne podieľajú na stupňovaní deja v priebehu celého filmu.

(Fotky: Paramount)

Safe (1995)

Carol (Julianne Moore) žije v roku 1987 v upokojujúcom mori béžových a pastelových farieb v rozľahlom, zemitom domove, ktorý je obrazom úspechu. Prvýkrát pocítime, že niečo nie je v poriadku, keď miestny obchod s nábytkom omylom dodá nové pohovky, ktoré sú čierne namiesto svetlých. Čoskoro začne mať Carol nevysvetliteľné príznaky alergie, nevoľnosti a iné zdravotné problémy, ktoré sa zhoršujú a nútia ju ísť von zo svojej bubliny.

Interiér, ktorý vo filme pozorujeme najmä prostredníctvom širokých záberov jemných, upokojujúcich scén, sotva obsahuje rušivé momenty – Carolina červenkastá spálňa, telocvičňa a lekárska ordinácia s nevysvetliteľne ružovými stenami… Sledovaním sa otvára zaujímavý príbeh nezávislého filmu, ktorý okrem zmiešaných pocitov divákom ponúkol aj nadčasové interiéry.

(Fotky: Sony Pictures Classics)

Stvorení pre lásku (2000)

Svieža, rozmanitá, zmyselná – klasická romanca Wonga Kar-Waia je dizajnovou učebnicou. Príbeh dvoch hongkonských susedov v roku 1962, ktorí zistia, že ich manželia majú pomer a oni túžia nasledovať ich príklad, je plný farieb, vzorov, náladového osvetlenia a textúry. Pulzujúce tapety a nádherné látky sa otierajú o odlupujúcu sa farbu a popraskaný betón preplneného bytového domu strednej triedy, čo odráža filmovú premisu pracovného dňa bezútešnosti prerušenej prísľubom niečoho krásneho.

Moje meno je láska (2009)

Pikantný taliansky film plný luxusného jedla, módy a architektúry, v ktorom je skutočne všetko estetické. Dej sa odohráva v milánskej vile, kde sa manželka bohatého magnáta (Tilda Swinton) zamiluje do mladého a chudobného kuchára. Sledovať môžeme nielen dokonalé štýlové kostýmy nominované na Oscara, ale aj koktejl emócií, ktorými hlavná hrdinka prechádza – od radosti cez úzkosť až po poriadne vzrušenie.

(Fotky: Magnolia Pictures)

Máte svoje obľúbené kinematografické skvosty s vycibrenými interiérmi? Dajte nám o nich vedieť v komentároch.