Skip to main content

Svetoznáma francúzska módna návrhárka, ktorú poznáme pod pseudonymom sa v skutočnosti narodila ako Gabrielle Chasnel v roku 1883 vo veľmi chudobnej rodine. Po smrti svojej len 33 ročnej matky skončila aj so svojimi štyrmi súrodencami v detskom domove. Neskôr sa z radovej šičky vypracovala na návrhárku a viedla vtedy najprestížnejšiu módnu značku na svete. Zmenila tvár vtedajšej dámskej módy, nakoľko do nej vniesla namiesto prekomplikovaných šiat a doplnkov progresívne prvky jednoduchého kostýmu so sukňou a nohavicami. Okrem oblečenia vytvorila radu parfumov aj bižutérie.

Coco Chanel vo svojom apartmáne na Rue Cambon

Parížsky apartmán na Rue Cambon ako studnica inšpirácie

Po tom, čo jej hviezda zažiarila a Coco sa stala vplyvnou a bohatou návrhárkou, z neďalekého hotela Ritz, kde dovtedy bývala, sa presunula len na ulicu Rue Cambon kde kúpila dom s luxusným apartmánom. Apartmán sa tam nachádza dodnes a vyzerá rovnako, ako v deň návrhárkinej smrti. Nie je však otvorený pre verejnosť.

Dom na ulici Rue Cambon v Paríži

Apartmán inšpiroval mnohé významné osobnosti pri ich kreatívnej tvorbe. Návrhár Karl Lagerfeld vytvoril kolekciu oblečenia inšpirovanú ôsmimi čínskymi paravánmi zdobenými koromandelským lakom, ktoré lemujú steny bytu. Pšeničný motív, ktorý zdobí dekoratívne mosadzné kytice či nohy jedálenského stola, zas vyšíval na oblečenie a pridával na šperky a košele.

Salónik, v ktorom vítala hostí – medzi inými Salvatora Dalího či Pabla Picassa

Koromandlové čínske paravány na stenách

V roku 2010, počas módnej prehliadke v Grand Palais, zas modelky obchádzali 12-metrov vysokého zlatého leva, ktorý bol vytvorený podľa malého bronzového leva nájdeného v Chanelinom apartmáne (jej znamenie bolo lev). V roku 1992 speváčka Vanessa Paradis v hudobnom klipe spievala vo vtáčej klietke, ktorá bola navrhnutá podľa malej ozdoby klietky v obývačke.

Zlatý lev, podľa ktorého bola vytvorená 12-metrová socha v Grand Palais

Sošky levov boli obľúbeným druhom dekorácie

Dekoratívna vtáčia klietka

Zaujímavosť: Coco Chanel v apartmáne nespávala. Na noc sa vždy vracala do hotela Ritz. Apartmán Rue Cambon slúžil pre denné aktivity, socializáciu a prácu – poschodia nad jej bytom boli a stále sú ateliéry, kde doposiaľ pracuje asi 200 krajčírok.

„Nerobím módu, ja som móda“ – Coco Chanel

Celý dom, v ktorom sa apartmán nachádza, je pozoruhodný. Stredom domu sa vinie zrkadlové schodisko – zrkadlá na stenách sú zavesené v rôznych uhloch, takže keď si Chanel sadla na piaty schod zhora (ikonické číslo 5) a keď okolo prechádzali modelky, mohla si prezerať oblečenie z každého uhla. Navyše počas módnych prehliadok tak mohla sledovať reakcie návštevníkov bez toho, aby ju niekto pri tom videl, keďže sedeli na prízemí. Na poschodí domu sa nachádzali salóny, nad nimi súkromný byt a ateliéry.

Preslávené zrkadlové schodisko

Coco Chanel pri tajnom pozorovaní diania na prízemí

Samotný byt má len niekoľko izieb. V tmavej, vážnej vstupnej hale sú umiestnené sochy a biele saténové kreslo z 18. storočia, na ktorom Horst P. Horst fotografoval Coco v roku 1937. Jedáleň vedie do obývacej izby a do kancelárie, pričom priestory sú navzájom spojené zdobenými zlatými tapetami s paletou hnedej, béžovej, čiernej a bielej.

Coco vo svojom saténovom kresle – fotografia vytvorená slávnym módnym fotografom Horstom P. Horstom

Vstupná hala apartmánu. Osemboký tvar dekoratívneho zrkadla na stene odkazoval na legendárny tvar flakónov parfumov Chanel.

Rovnako ako ikonický tvídový oblek Chanel, aj v byte cítiť precízny detail v každej štrbine: sochy od Jacquesa Lipchitza, ruka od Diega Giacomettiho, čepeľ pšenice na stenách maľovaná Salvadorom Dalím, prešívaná semišová pohovka pripomínajúca kabelku. Dokonca aj luster obsahuje kované železné číslo 5 a písmeno C a krištáľový prívesok od Givenchy.

Salón s pohovkou, ktorú si navrhla Chanel sama

Celý apartmán zdobí masívny starožitný nábytok, orientálne vzory, antické vázy, hinduistické sochy, čínske motívy, krištáľové lustre a rôzne talizmany. Chanel totiž verila v ich liečivú silu, preto sú umiestnené v rôznych podobách v každej izbe. Bola tiež silnou fajčiarkou. V byte sa preto nachádzajú viaceré zdobené tabatierky či popolníky.

Návrhárka pri večeri

Jej najobľúbenejšími kvetmi boli kamélie, pretože sú v Ázii symbolom čistoty a dlhovekosti. Byt musel byť vždy prevoňaný parfumom Chanel No.5. Zakaždým, keď po noci v hoteli Ritz prichádzala do Rue Cambon, najskôr zatelefonovala komorníkovi, aby oznámila svoj príchod a poskytla dostatok času, aby parfém rozprášili do celého priestoru. Tak, ako nesmrteľný je tento parfém, tak isto nesmrteľný je duch Coco Chanel, ktorý je cítiť v celom apartmáne a ostáva len dúfať, že takto zachovaný a inšpiratívny zostane ešte veky.