Maliarka, ikona, politická aktivistka, ale aj manželka slávneho maliara Diega Riveru. Existuje veľa silných prívlastkov, ktoré by sme mohli tejto žene prisúdiť. Vlastným menom Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón sa do histórie zapísala ako Frida Kahlo, žena, ktorej obraz ako prvý spomedzi mexických umelcov 20-teho storočia bol zakúpený parížskym múzeom Louvre.
„Maľujem kvety a preto nebudú umierať.“
Frida sa preslávila najmä svojimi autoportrétmi a netradičnými kombináciami farieb v spojení s motívom kvetov, vďaka ktorým ju pozná celý svet. Ako malá prekonala detskú obrnu a ako osemnásťročná bola účastníčkou zrážky autobusu a električky, kde sa veľmi ťažko zranila a následky nehody jej spôsobovali zdravotné silné ťažkosti až do konca života. Tieto dve nešťastné udalosti ju doviedli k umeniu, vďaka ktorému si liečila bolesti prameniace z podlomeného zdravia, ale aj psychických problémov s tým súvisiacich. Obe udalosti ovplyvnili jej životný štýl natoľko, že sa neskôr odzrkadlil nielen v jej umení, ale aj štýle obliekania či zariadení svojho domu.
Štyri roky po smrti umelkyne, jej manžel, Diego Rivera, daroval legendárny dom mexickej vláde, aby ho zmenila na múzeum. Milióny obdivovateľov z celého sveta sa tak chodia každoročne na vlastné oči pozrieť, kde sa narodila, žila a zomrela slávna Frida Kahlo.
„La Casa Azúl“
V preklade modrý dom sa nachádza v časti hlavného mesta Mexika, Coyoacán. Umelkyňa tu prežila takmer celý svoj život od narodenia, až po smrť. V roku 1904 ho postavil otec Fridy, v tom čase ešte značne menší, ako ho poznáme dnes. Samotná Frida sa narodila v roku 1907 ako tretia zo štyroch dcér.
Liečba obrny, autonehoda, operácie a platba hypotéky viedli rodinu do dlhov. V tom čase sa však do mladej, začínajúcej maliarky, zamiloval o vyše dvadsať rokov starší, slávny maliar Diego Rivera. Netrvalo dlho a pár sa zosobášil. Najprv však bývali v inej časti mesta, no asi po desiatich rokoch sa rozviedli a Frida sa vrátila domov. Láska bola zrejme silnejšia ako všetky ich nezhody, a tak sa asi po roku dali opäť dokopy. Diego sa nasťahoval do modrého domu, ktorý od rodiny odkúpil a vyplatil všetky dlhy spolu s hypotékou.
S Fridou dom premaľovali z pôvodnej bielej farby na modrú, doplnenú červenými prvkami. Inšpirovali sa mexickou kultúrou a históriou svojho ľudu, na ktorú boli obaja umelci patrične hrdí. Nakoniec, výrazným poznávacím prvkom Fridy Kahlo je tiež jej tradičný šatník, spôsob akým si viazala vlasy, či kvetinové dekorácie v nich, ktoré všetky súvisia s mexickou históriou.
Dom La Casa Azúl im už v tom čase pripadal malý, a tak sa ho rozhodli zväčšiť. Ďalšie krídlo dal pristaviť Diego, pričom rozšíril aj samotný pozemok pri dome. V pristavenom krídle sa nachádza spálňa a ateliér maliarky. Obe miestnosti boli prispôsobené jej potrebám a obmedzeniam.
Záhrada bola už v pôvodnom pláne domu obkolesená izbami ako ju navrhol ešte Fridin otec, no farebnú podobu a tradičnú expresiu jej dodali až Frida s Diegom. Rastliny sú zasadené do tradičnej keramiky, ktorá skrášľuje aj veľkú časť interiéru domu. Manželia tak nechali vyniknúť prácu lokálnych umelcom a vzdali hold mexickej identite kultúry.
Kunsthistorici sa zhodujú, že najsilnejším vplyvom Diega v celom objekte je jeho pyramída, ktorá odkazuje na prehispánsku dobu, zatiaľ čo v celom obydlí prevláda skôr duch Fridy. Mnohí návštevníci modrého domu tvrdia, že ju doslova vidia všade v dome. Jej prítomnosť je tu citeľná a jej život a tvorba sa vďaka návšteve domu dajú pochopiť o niečo lepšie.
„Maľujem autoportréty, lebo som tak často sama, lebo som osobou, ktorú poznám najlepšie.“
Najdôležitejšou izbou v dome pre Fridu bola určite jej spálňa. V nej totiž trávila najviac času a práve tam vznikli jej najznámejšie diela. Totiž práve v posteli bola umelkyňa nútená preležať mesiace takmer bez pohybu, často sama a v bolestiach. Zaujímavosťou postele je zrkadlo namontované na hornej časti konštrukcie tak, aby sa počas maľovania mohla vidieť a preniesť na plátno nielen obraz, ale hlavne pocity a emócie.
Na posteli je vystavená posmrtná maska, ktorú si navrhla sama Frida pred svojou smrťou.
Príbeh dvoch hodín
Neukazujú aktuálny čas, ani nikdy neukazovali. Nehýbu sa a ani sa nikdy nehýbali. Hodiny sú symbolom dvoch dôležitých momentov v živote ich majiteľov, akousi pripomienkou. Nie je tajomstvom, že obaja žili bujarým životom plným alkoholu, večierkov aj milencov. Jedna nevera však bola iná ako ostatné – spôsobila rozvod ich prvého manželstva. Diego si totižto vybral za milenku Fridinu sestru, na ktorú už od malička žiarlila pre jej krásu a dokonalosť. Tentokrát zašiel priďaleko a pár to stálo niekoľkomesačné odlúčenie a neskôr rozvod. Rozviedli sa však preto, aby sa nanovo mohli vziať a začať tak odznova. Práve preto prvé hodiny ukazujú dátum, kedy sa Frida rozhodla opustiť Diega a ďalšie znázorňujú ich druhú svadbu.
Miesto, kde sa varilo a vášnivo debatovalo
Pravdepodobne najvýraznejšou miestnosťou v dome je kuchyňa. Stoly, stoličky, výzdoba, farby – všade cítiť Mexiko. Kombinácia žltej a modrej farby podľa psychologického významu v človeku vzbudzuje chuť do života. Možno práve preto bola kuchyňa miestom, kde manželia vítali svojich hostí a spoločne si vychutnávali tradičné jedlá, ako aj dlhé politické debaty pri obľúbenej tequille. Obaja boli totiž aktívni komunisti.
Kuchyňa je plná zberateľských kúskov nielen s historickou, ale najmä s emocionálnou hodnotou pre oboch. Frida so svojim mužom boli radi obklopení kultúrou a nechali sa ňou inšpirovať v každom aspekte svojho života.
Čerešnička na torte
Vďaka tomu, že dom slávnej dvojice sa premenil na múzeum, môžu návštevníci nahliadnuť aj do šatníka slávnej maliarky. Jej šaty boli spôsobom, akým neverbálne komunikovala a dnes sú v dome vystavené. Na ich odhalenie však múzeum dostalo povolenie až po vyše päťdesiatich rokoch od jej smrti.
V dome a jeho energickosti hľadajú mnohí dizajnéri inšpiráciu dodnes. Frida svojou originalitou a neskutočným zmyslom pre farby ovplyvnila a stále ovplyvňuje tvorbu dizajnérov nábytku aj interiérov a podchvíľou môžeme sledovať nové kolekcie nábytku či doplnkov venované jednej z najvýznamnejších maliarok všetkých čias. Ak zbožňujete farby, silné emócie a bohatú energiu mexických tradícií, určite sa nechajte v zariaďovaní svojho interiéru Fridou inšpirovať aj vy. Zaujímavý pre vás môže byť napríklad aj tzv. maximalizmus, o ktorom sme písali v jednom z našich starších článkov.
Páčil sa vám článok? Pozrite sa, ako bývali aj ďalší velikáni v našom seriáli článkov.