Skip to main content

Arteston je mladá moderná značka s vášňou pre dizajn a benefitom, ktorý ju predurčuje na úspech. Piliere, na ktorých stojí – kvalita a funkčnosť, sú totiž overené časom i zákazníkmi po celej Európe. Ako je to možné? Jej príbeh je neoddeliteľne spätý s tradíciou čalúnnickej výroby rodiny Krošlákovcov.

 

Písal sa rok 1991, keď mladý František Krošlák podľahol svojmu podnikavému duchu a nabitý entuziazmom založil firmu nesúcu jeho meno. V tom období začal topoľčiansky región predávať výrobný potenciál v oblasti nábytkárstva do zahraničia. František vytušil príležitosť a chopil sa jej.

1959 – Františkove organizačné schopnosti sa prejavovali už v útlom veku. Ako spomína, kým sa pustil do skutočného podnikania, riadil hlavne svoju mamu. ;- )

Spoľahlivosť ako kľúč k úspechu

Mal chuť do roboty a odvahu. Vždy veril, že schopný človek si musí dokázať zarobiť a mal by byť za svoju prácu spravodlivo ohodnotený. Kúpil prvú halu a rozbehol kovovýrobu. Nasledovalo rozšírenie o oddelenie čalúnnictva, ako reakcia na narastajúci dopyt. K hlavným odberateľom patrili dnes už neexistujúci závod Mier Topoľčany, Spartan Trnava s vedením vo Švédsku a bývalý MODUL Service, dcérska spoločnosť Ikey v Malackách. Zahraniční zákazníci boli nároční, no práve vďaka tomu sa dnes Krošlák s. r. o. môže pochváliť výnimočnou kvalitou výroby oboch oddelení a spoľahlivosťou. „Spoľahlivosť je pre mňa veľmi dôležitá. Povedal by som, že je pre úspech absolútne kľúčová. A myslím tým spoľahlivosť na všetkých úrovniach. Spomínam si, keď sme ešte podnikali bez internetu, mobilov, GPS… Ráno o šiestej som vyrazil a stihol niekoľko obchodných stretnutí po celom Slovensku. Na každom som bol včas. Dnes sa už musím pousmiať, keď si spomeniem ako som fabriky s nábytkom v mestách hľadal podľa komínov,“ dodáva František Krošlák, zakladateľ a majiteľ Krošlák s. r. o..

1991 – 33-ročný František Krošlák zakladá firmu.

František Krošlák je muž, ktorý vie, aké dôležité je podanie ruky medzi partnermi. Do firmy vložil svoje meno a za tým, čo robí, si stojí. Kvalita, zodpovednosť, sloboda, kreativita a proaktívny prístup sú hodnoty, ktoré vštepil aj nastupujúcej generácii rodinnej firmy.

2018 – František odovzdáva vedenie firmy do rúk svojho 33-ročného syna. Samuel sa dnes už môže oprieť o silný rodinný tím.

Skúsenosti a lojálnosť

Ubehlo skoro 30 rokov, spoločnosť Krošlák má 230 zamestnancov a jej výrobnou linkou už prešlo viac ako 700 000 kusov nábytku. Sedacie súpravy s rôznymi funkciami, postele, ležadlá či kresielka pochádzajúce z jej dielní prinášajú pohodlie do mnohých domácností v západnej Európe, predovšetkým do nemecky hovoriacich krajín, ale aj do Ruska či Spojených arabských emirátov. Odborný personál vo výrobe disponuje bohatými skúsenosťami a priebežne sa vzdeláva o nových materiáloch a technológiách. Férový prístup v nich povzbudzuje lojálnosť a viacerí z kľúčových hráčov tímu „kopú za Krošláka“ už od čias jeho založenia. Každý v dielni si je vedomý dôležitosti svojej práce…

„Dobrá sedačka začína odborným zvarom,“ tvrdí Tomáš, ktorý sa stará o zváranie kostry. „Už tam začína pohodlie a pocit pevného a trvácneho riešenia.“

Kvalita čalúnenia určuje životnosť sedačky,
vysvetľuje skúsený čalúnnik Ivan. „Neuvidíte to hneď, ale dobrá sedačka sa nevysedí ani po rokoch používania.“

Alena zo šijacej dielne sa stará o to, aby boli všetky švy dokonalé a presné. Ako hovorí: „O pocite zo sedačky často rozhodnú aj malé detaily. Rozhodujúci je však vždy materiál – ak je kvalitný, zákazník sa bude na sedačke cítiť príjemne. A to je naším cieľom.“

Ďalší miľník menom Arteston

Splnený sen, ale aj prirodzený krok vpred, to je Arteston, produktová línia, ktorá nadväzuje na dlhoročné skúsenosti rodinnej firmy Krošlák. „Doteraz sme sa sústredili na výrobu a dodávanie nábytku pre odberateľov zo západnej Európy. To je aj dôvodom, prečo nás na Slovensku poznali len odborníci z brandže,“ vysvetľuje František. „Môj syn sa dnes rozhodol prebrať štafetu, z čoho sa veľmi teším – a zhmotnením tohto kroku je práve značka Arteston,“ dodáva majiteľ a zakladateľ spoločnosti.

„Je obdivuhodné čo sa otcovi podarilo vybudovať. Máme základ v podobe výrobného potenciálu a know-how, čo nám otvára široké možnosti a je veľkou výhodou v porovnaní s inými dizajnovými značkami,“ hovorí Samuel Krošlák. „Myslím, že nastal vhodný čas, aby sa naša firma posunula ďalej, pričom sú mi veľkou pomocou a podporou aj moja sestra Eva a jej manžel Amro. Arteston je inovácia s jasne definovanými hodnotami, ktoré sú nám ako firme blízke, a o ktoré sa už dnes vieme oprieť. Sú nimi nekompromisný prístup ku kvalite, vášeň pre remeslo, dizajn snúbiaci sa s funkciou a zmysel pre detail.“

„Arteston je pre nás splnený sen, no sme ešte len na začiatku. Našou ambíciou je priniesť niečo nové, čo sa odlíši od lacného nábytku, ktorý sa dnes často stáva spotrebným tovarom. Zároveň však chceme naše produkty udržať v rozumných cenách. Prvoradá je pre nás kvalita, či už spracovania alebo použitých materiálov. Vieme totiž, že práve od nich závisí trvácnosť sedačky, no hlavne pohodlie tých, ktorí do nás vložia svoju dôveru a budú na nej každý deň tráviť čas. Verím, že s týmito atribútmi dokážeme prekročiť hranice a Arteston, podobne ako iné sedačky, ktoré vyrábame, si nájde svojich fanúšikov po celej Európe,“ sumarizuje ciele riaditeľ projektu Arteston, Samuel Krošlák.