Ocenenia od odbornej poroty, Slovenského centra dizajnu i novinárov – premiéra sedačiek Arteston so sebou niesla úspechy. Svedčia o tom, že značka má našliapnuté stať sa pojmom v oblasti čalúneného nábytku. Arteston interpretuje súčasné trendy – variabilitu, komfort a prírodné materiály. Každý z modelov má jedinečný charakter, je precízne remeselne spracovaný a prináša pohodlie, ktoré je neodmysliteľne späté s funkčnosťou. Čo ale predchádzalo zhmotneniu vízie menom Arteston a na čom záleží tímu, ktorý za ňou stojí? To nám prezradil muž, ktorý vdýchol značke dušu, skúsený a talentovaný dizajnér Michal Riabič.
Ako si spomínaš na prvé stretnutie s rodinou Krošlákovcov?
mR: Sedačkový biznis má na Slovensku dlhú tradíciu a v regióne okolo Topoľčian je čalúnnických firiem neúrekom. Ako dizajnér som sa obzeral po nových partneroch, u ktorých by som zúročil skúsenosti zo „židličkového“ sveta.
Po hlbšom skúmaní ma zaujali práve Krošlákovci. V tom čase na slovenskom trhu neprezentovali ako značka nábytku. Už prvý telefonický kontakt so Samuelom bol veľmi sympatický. V rámci prvého stretnutia mi vysvetlili svoje dlhoročné výrobné skúsenosti a zároveň svoju maloobchodnú neskúsenosť.
Krošlákovci už viac ako 25 rokov vyrábajú sedačky do zahraničia, a sú v tom naozaj dobrí, čo oceňujú najmä ich dlhoroční klienti zo západnej Európy. Krok medzi skúsenou výrobnou firmou a prvou sedačkou pod vlastnou značkou Arteston bol ale oveľa väčší, ako sme si v tom čase všetci uvedomovali.
Ako by si opísal vtedajší stav vo firme?
mR: Návšteva v rozbehnutej firme, ktorá chrlí stovky sedačiek týždenne do celej Európy vo mne zanechala dojem. Ale zároveň, ľudia vo výrobnej firme rozmýšľajú nad procesmi a výrobnou efektivitou. V centre uvažovania nie je samotný produkt, ako je tomu u dizajnéra, ale jeho vyhotovenie a kvalita, pretože zákazníci chyby netolerujú.
Kde sa vzala myšlienka značky Arteston?
mR: Myšlienka vlastnej maloobchodnej značky, na moje veľké potešenie, už dlhšie nahlodávala manažment. Vďaka nášmu stretnutiu som sa mohol stať jedným z prostredníkov na jej uskutočnenie.
Postupným vzájomným oťukávaním a zoznamovaním sme túto ideu začali zhmotňovať cez moje návrhy sedačiek, definovanie nálady kolekcií a najmä, vymedzenie sa voči existujúcej ponuke.
Čo teda zhmotňuje Arteston? Pre koho je určený?
mR: Chcel by som sedačky Arteston tvoriť pre ľudí, ktorým záleží na kvalite. Tomu je prispôsobená aj ponuka poťahových látok z ovčej vlny merino. Ich dizajn aj vlastnosti sú pre náročnejších klientov ideálne. Sedačky vyrábame vždy na objednávku, takže v tomto smere vychádzame zákazníkom maximálne v ústrety.
Čo predchádzalo prvým prototypom?
mR: Zastávam názor, že učiť sa treba od najlepších, takže sme so Samuelom Krošlákom absovovali výstavy v Miláne a Kolíne. Veľa sme sa zhovárali o tom, čo sa nám páči a v čom by sa Arteston mal vymedziť oproti tomu všetkému, čo na výstave človek vidí.
Z týchto poznatkov som vyextrahoval niekoľko myšlienok, ktoré sa točia okolo denného života v domácnosti. O formálnej hodnote sedačky a o jej daľších funkciách, ktoré má a mohla by mať.
Je symbolom spoločenského statusu, ale slúži najmä v neformálnom živote rodiny. Aj preto bola prvou sedačkou, ktorú sme začali vzorovať Fold_it. Je to dizajn, ktorý pôsobí štíhlo a poskytuje vysoký komfort.
Podrúčka sa dá jednoducho zmeniť na príručný stolík či vytvoriť „hniezdo“ spolu s preklopným operadlom. To by malo reflektovať súčasný život doma. Občas pracujeme, občas čítame či pozeráme televízor, ale vždy je dobré keď sa dá natiahnuť.
„Nábytok, ktorý sa dokáže prispôsobiť priestoru, ale aj vašim momentálnym potrebám je čoraz vyhľadávanejší.“
Aké sú podľa teba najväčšie aktuálne trendy v oblasti nábytku, ktoré aplikuješ aj na dizajn sedačiek Arteston?
mR: Mne sa trochu prieči tvoriť podľa trendov. Preferujem trvácne veci a vzhľad, ktorý nepodlieha starnutiu. Samozrejme, sledujem dizajnérov aj novinky a vždy ma poteší, keď sa objaví na trhu niečo unikátne.
Jean Marie Massaud pre Poliform vytvoril sedačku Sydney, ktorá je naozaj monumentálna a krásna. Prekvapivé detaily majú sedačky od Patricie Urquioly, ktoré predstavila tento rok Cassina.
Arteston má silné zázemie vo výrobnom know-how, prináša ti to ako dizajnérovi pri navrhovaní nejaké benefity?
mR: Viem, že si postrážia výstup a zároveň sú v dielňach majstri, ktorých rukami prešli stovky vzorov a sedačiek. Takže vedia vyhotoviť aj zložitejšie konštrukcie a s dôvtipom nájsť funkčné technické riešenia.
Značka bola verejnosti prvýkrát predstavená v marci 2018 na veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre, aké si mal pred výstavou pocity a očakávania?
mR: Získať prvú spätnú väzbu je ako opýtať sa dievčaťa či pôjde na rande. Veľmi vzrušujúci moment. V prípade výstavy v Nitre som mal na starosti aj expozíciu a chvíľky napätia som si nestihol veľmi užiť, pretože bolo potrebné dohliadnuť na realizáciu celej výstavy a pri takýchto projektoch nikdy nebeží všetko podľa plánu. 😉
Na výstave si mal možnosť osobne konfrontovať svoj dizajn s verejnosťou a potencionálnymi užívateľmi. S akými reakciami si sa stretol?
mR: Bol som prekvapený, že sedačka ako predmet vyvoláva medzi ľuďmi nečakane silné emócie – pozitívne aj negatívne, ale nevidel som ľahostajnosť a to ma veľmi potešilo. Nitra bola pre nás skúškou, ktorá dopadla naozaj dobre. Ziskali sme tri ocenenia a drvivá väčšina ľudí, ktorí sa zastavili, nás chválilo.
Spomenul si, že okrem vystavovaných sedačiek si navrhol aj celý výstavný priestor. Siahajú tvoje kompetencie v Artestone ďalej, ako „len“ k dizajnu produktu?
mR: V rámci spolupráce na značke Arteston sa snažím strážiť celkový imidž s presahom na marketingovú prezentáciu. Ide mi o zakorenenie filozofie a hodnôt značky do vnútra firmy a do každého produktu. Je pre mňa dôležité, aby ľudia rozumeli čo robíme, prečo to robíme a najmä tomu, že nám záleží na dobrom sedení.
Sedačka Arteston Fold_it si z výstavy Nábytok a bývanie 2018 odniesla Cenu veľtrhu v kategórii Čalúnený nábytok, ty sám si bol za svoju prácu ocenený Slovenským centrom dizajnu a expozícia získala aj cenu magazínu Trendy Bývanie, ako vnímaš tieto úspechy?
mR: Pozitívne. 😉
Čo by si značke Arteston zaželal do budúcnosti?
mR: Aby si našla dobrých partnerov, ktorí dostanú sedačky medzi ľudí, aby sa mohli tešiť z kvalitnej práce celého tímu, ktorý tieto „vankúšiky načechral“.
Mgr. Art. Michal Riabič
Jeho prácu ste mohli vidieť na svetových veľtrhoch nábytku vo Frankfurte, Kolíne i Miláne. Okrem domácich médií sa o nej zmieňujú platformy ako ArchDaily alebo Wallpaper. Získal viacero ocenení, vrátane Good Design Award alebo českej Furniture of the Year.
Michal Riabič je všestranne „použiteľný“ dizajnér. Profesionál odzrkadľujúci dobu, ktorá sa dožaduje multifunkčných ľudí. Počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sa venoval priemyselnému i grafickému dizajnu.
Jeho vedomosti a talent po ukončení štúdia preverila práca pre VÚB, kde dohliadal na implementáciu korporátnej identity do redizajnovaných interiérov.
Od roku 2006 spolupracoval s rakúskym výrobcom prémiového kancelárskeho nábytku BENE. Od roku 2012, po tom, ako realizoval viacero úspešných projektov (návrhov stoličiek aj interiérov showroomov), pôsobil ako art director u výrobcu ikonických stoličiek z ohýbaného dreva TON.
Aktuálne sa venuje projektom pre značku Arteston. Inklinuje k jednoduchosti a funkčnosti. Využíva prírodné materiály, ktoré sú mu zároveň inšpiráciou.