Nie je tajomstvom, že väčšinu majstrovsky vkusne zariadených interiérov majú na svedomí odborníci. Zveriť do ich rúk dizajn svojej domácnosti môže priniesť ešte ohromujúcejší výsledok, než ste pôvodne očakávali. Kto však s interiérovým dizajnérom doposiaľ nespolupracoval, môže mať o jeho práci skreslené predstavy. Rozhodli sme sa na túto tému porozprávať so skúsenou interiérovou dizajnérkou, Luciou Mikitovou.
Spoločne vám vysvetlíme, v čom spočívajú výhody spolupráce s interiérovým dizajnérom, s čím sa na neho môžete obrátiť, ale aj to, ako si vybrať skutočného odborníka a nepremrhať financie na niečo, čo sa vám vo finále nemusí vôbec páčiť.
Profesionál, ktorý vyčaruje interiér snov
Podľa Slovenskej asociácie interiérových dizajnérov ide o pomerne mladé povolanie, založené na prepojení mnohých disciplín. Táto profesia si vyžaduje kreatívne, estetické aj technické riešenia v rámci zariaďovania interiérov. Čo to znamená v praxi?
„Interiérový dizajnér by vám mal v prvom rade pomôcť vyriešiť funkčné dispozície priestoru. Vďaka svojim skúsenostiam myslieť aj na veci, na ktoré bežne klient pri zariadení domu/bytu nemyslí. Samozrejmosťou je zapracovanie ergonómie, výber správnych materiálov a solitérov. Ak by som to mala zhrnúť, ide o návrh a kompletnú realizáciu funkčného a harmonického domova na mieru.“, vysvetľuje Lucia.
Pod týmto povolaním si teda nemôžeme predstaviť len prácu dekoratéra, ako je to u mnohých ľudí stále bežné. Dobrý dizajnér sa na základe svojich skúseností snaží vdýchnuť klientovým predstavám život, komunikuje s ním o návrhoch a dostupných možnostiach, vyhodnocuje rozpočet a drží sa ho, vytvára bezchybné technické výkresy, má na starosti aj komunikáciu s architektmi a dodávateľmi.
TIP: Dobrý interiérový dizajnér sa orientuje na trhu a má prehľad v trendoch. Za všetko hovorí najmä jeho portfólio. Ako odporúča Lucia Mikitová, je dobré osloviť viacerých dizajnérov a porovnať si ich práce.
Základom je otvorená komunikácia
Keď už dizajnéra oslovíte, mali by ste mať aspoň akú-takú predstavu. Svojimi otázkami a radami vám ich odborník následne pomôže dotiahnuť do detailov.
„Veľmi dôležité je zadefinovať si štýl, resp. štýly, v ktorých bude interiérový dizajnér tvoriť domov klientov. Na to sú najlepšie referenčné obrázky interiérov. Dnes je to často kombinácia viacerých štýlov,“ hovorí skúsená dizajnérka a dodáva, že len vďaka dobrej komunikácii sa dá vyhnúť vzniku nedorozumení.
„Na vytvorenie funkčného a príjemného interiéru na mieru potrebujeme skutočne veľa informácií. Naše štúdio má vytvorený vlastný dotazník s potrebnými otázkami, na ktoré nám klient zodpovie. Tie následne prekonzultujeme na prvom stretnutí. Ak sa však chceme vyhnúť nedorozumeniam, musíme v prvom rade klienta pozorne počúvať.“
Zariadenie na mieru či sériový nábytok?
Navrhovaný interiér má byť najmä praktický a má akceptovať návyky všetkých, ktorí v ňom žijú. Vo väčšine prípadov je preto ideálne vytvoriť nábytok na mieru. Len vtedy je podľa Lucie možné využiť maximálny potenciál priestoru, funkčne ho prispôsobiť klientovi a zladiť ho farebne, štýlovo i materiálovo s celým konceptom interiéru. Neznamená to však, že dizajnér nepracuje so sériovým nábytkom. Všetko závisí od klienta. Navyše, existuje aj tretia možnosť.
Ak vás nábytok, ktorý vidíte všade naokolo, príliš neláka, no zároveň nemáte dostatok času a financií na výrobu zariadenia na mieru, vyskúšajte modulárny nábytok. Jedná sa o produkty, ktoré už síce navrhnuté sú, no majú toľko možností prevedenia, že je vlastne každý z nich nakoniec originál.
TIP: Napríklad pri sedačke, ako jednom z hlavných solitérov dennej časti interiéru, je výber farieb a materiálov samozrejmosťou, no ak si zároveň môžete zvoliť rozloženie, dispozíciu, šírku a hĺbku sedákov, vzhľad opierok rúk aj hlavy či inteligentné funkcie, ide už z veľkej časti o sedačku na mieru.
Pomáhal vám už dizajnér s realizáciou interiéru podľa vašich predstáv? Alebo sa na to práve, možno aj vďaka nášmu článku, odhodláte? Budeme radi, keď nám dáte vedieť, ako to šlo a či táto spolupráca splnila vaše očakávania.