Skip to main content

Vo svete interiérového dizajnu a bytovej architektúry zostávajú niektoré veci rovnaké, zatiaľ čo iné sa neustále vyvíjajú a prinášajú zmeny. Pri pohľade na nadchádzajúce trendy interiérového dizajnu v roku 2023 patria luxus, emócia a prírodný dekor, medzi triumfálne prvky.

Trendy interiérového dizajnu odrážajú aktuálny spôsob života a štýlu, ktorý sa úzko dotýka toho, ako chceme žiť. V roku 2023 prichádzajú niektoré staré trendy späť do interiérového dizajnu, avšak prinášajú so sebou aj novú sviežu inšpiráciu. Trendy sa neustále obmieňajú a prichádzajú v rôznych variantoch, je preto dôležité prihliadať na to, aby vyhovovali vášmu osobnému štýlu, v ktorom máte zariadený dom. Prílišné odlišnosti by mohli nabúrať mozaiku, ktorá by sa rozpadla a priniesla chaos do interiéru. Pozrime sa spolu na 3 atraktívne trendy, ktoré budú dominantou roka 2023.

1. Maximálne prirodzené svetlo

Prvky, ktoré sú praktické a nielen estetické, sa v roku 2023 presadzujú v trendoch interiérového dizajnu. Patrí medzi ne prirodzené svetlo, ktoré je jedným z kľúčových prvkov. Priestory zaliate slnkom pôsobia harmonicky a zlepšujú celkové fungovanie. Najmä, ak sa dlhé hodiny zdržiavate v interiéri a pracujete z domu, potom viete, aké je dôležité vpustiť do svojho domu čo najviac prirodzeného svetla.

Cirkadiánne rytmy v ľudskom tele sa čiastočne spoliehajú na podnety z prírodného prostredia, najmä na striedanie svetla a tmy počas dňa. Moderný životný štýl ľahko narúša tieto prirodzené cykly zavedením príliš veľkého množstva umelého svetla v nesprávny čas alebo izolovaním ľudí v tmavých budovách, preto je podstatné, aby bolo v interiéri dostatok svetla.

Priestory zaliate slnkom pôsobia nielen harmonicky, ale podporuje naše cirkadiánne rytmy a fyziologické procesy, ktoré sú podstatné pre správne fungovanie organizmu. Prirodzené denné svetlo má priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Medzi najväčšie benefity patrí zvýšená produktivita, zlepšenie nálady, produkcia vitamínu D, a tiež zlepšení spánkový rytmus.

Dostatočné množstvo okien na dome je kľúčovým prvkom k vytvoreniu funkčného priestoru.

Dizajnéri preto prihliadajú na vytvorenie priestorov, ktoré zabezpečia, aby obyvatelia boli vystavení dostatočnému množstvu prirodzeného svetla, či už umiestnením dostatočného počtu okien, doplnením strešných okien alebo inštaláciou veľkých holých okien. Ľahký spôsob, ako zvýrazniť prirodzené svetlo, je zamerať sa na biele a svetlé tóny nábytku a stien. Rovnako dôležité je aj sklo a možnosti tienenia, ktoré vyrovnávajú kontrolu prirodzeného slnečného zisku počas striedania dňa a noci, a tiež rôznych ročných období.

Veľké okná budú prevládať v projektoch nových rodinných domov. Sedačka na fotke: fold_it

2. Nadrozmerné svetlá

Objemné a tvarované lustre sa stávajú umeleckým dielom, ktorý dopĺňa zariadenie interiéru. Dotvátajú aj jednoducho pôsobiaci dizajn izieb, pričom sa vo veľa prípadoch stávajú dominantou interiéru. Lustre majú nielen dekoračnú, ale aj praktickú funkciu, ktorá úzko súvisí s prvým bodom. Zosvetľujú priestory a dodávajú umelé svetlo v okamihoch, keď nie je dostatočný jas vonku alebo vo večerných hodinách. Okúzľujúce nadrozmerné závesné lampy či dizajnérske lustre, sa môžu stať korunkou vášho interiéru. Prevládať budú najmä tie so zlatými detailmi.

Nápadité lustre dokážu dodať miestnosti charakter. Sedačka na fotke: form_it

3. Interiér inšpirovaný exteriérom

Prelínanie vonkajšieho prostredia s vnútorným je veľkou výzvou, ktorá dizajnérov a majiteľov domov nadchýna, pretože plynule prekračuje hranice klasických interiérov a tvorí jedinečné priestory. Prístup rešpektuje prírodný svet a efektne ho aplikuje do bývania. Biofilný dizajn interiérov ustupuje od umelých farieb a prikláňa sa k prírodným odtieňom, pričom sa odráža aj v dizajne nábytku.

Biofilný dizajnový trend je o oveľa viac ako o používaní rastlín v interiérovom dizajne. Základom sú prírodné odtiene nábytku a zariadenia, ktoré nekončí zelenou. Cítiť sa v súlade s prírodou budete práve investovaním do dekorácií a nábytku, ktoré imitujú prírodné materiály. Biofilný dizajn interiéru by jednoducho nebol úplný bez kúskov, ktoré odrážajú prírodné tvary a vzory. Prirodzene, tento štýl zahŕňa reálne prírodné doplnky, celý sortiment rastlín, ale aj veľké stromy, bonsaje, ktoré sú v interiéri impozantné a nemožno ich implikovať všade. Inšpirácia môže pochádzať z horských, ale aj suchých oblastí, pričom sa zväčša treba do určitej miery pridržiavať miestnej klímy, aby korelovala s jednotlivými prvkami.

Začína sa pri jednoduchých črepníkových rastlinách, ktoré prinesú život do mŕtvych priestorov, až po závesné rastliny, kuchynské bylinkové záhrady, a tiež živé steny. V neposlednom rade vyniká v tomto type interiéru práve prirodzené svetlo, ktoré presvetľuje priestory.

Biophilic wall covering from Instabilelab

Nebojte sa svoju obývačku preplniť rastlinami. Sedačka na fotke: form_it

4. Presun od minimalizmu

V posledných rokoch minimalizmus prevládal nielen v životnom štýle, ale úzko sa prepojil aj s dizajnom. Počnúc farbami, zariadením a materiálmi, ktoré sa upínali na jednoduchosť a praktickosť. V roku 2023 začína minimalizmus postupne ustupovať a prichádza návrat k štýlu, ktorý má navodiť teplo a komfort domova. Luxusnejší vzhľad navodíte práve umeleckými dielami inšpirovanými vintage, zdobeným drevom a lištami, sýtymi farbami, a tiež hrou so vzormi. Nežné zlaté prvky v kombinácií so zemitými tónmi, dokážu vytvoriť interiér, ktorý prehovorí sám za seba. Zlaté kľučky na dverách alebo zlaté úchytky sú detailom, ktorý nik neprehliadne.

Pomalý presun od minimalizmu značí prechod ku karamelovým odtieňom a zlatým detailom, pričom výrazným doplnkom je luster. Sedačka na fotke: join_it

Rovnaká sedačka zakomponovaná do útulného glamour dizajnu interiéru s prevládajúcimi mäkkými a oblými tvarmi.

Rok 2023 prinesie…

Polyfunkčné domy sú na vrchole zoznamu trendov interiérového dizajnu pre rok 2023. Pri vlastných dizajnérskych riešeniach domu a služieb, ktoré interiérový dizajn ponúka, môže byť váš dom doplnený o multifunkčné miestnosti, ktoré budú spĺňať všetky vaše očakávania a potreby, ktoré na dom máte. Môžete tu praktizovať každodenné aktivity, ako je zábava, cvičenie, práca, ale zároveň zostane bezpečným útočiskom. Vybudovať si môžete luxusné domáce wellness, telocvičňu aj herňu, s ktorou dostáva dom celkom iný rozmer.

Našli ste si svoju inšpiráciu, alebo sa vám viac páčili trendy minulých rokov? Dajte nám vedieť v komentároch.