Skip to main content

Rok 2023 prináša niekoľko zmien z hľadiska interiérového dizajnu a neminul ani vzhľad sedacích súprav. Aktuálne trendy farieb pre sedačky sú predovšetkým o výrazných odtieňoch, ktoré značia odklon od minimalizmu. Jasné farby poukazujú na kolektívnu túžbu po bezpečí, pohodlí a teple domova, ktorá vychádza z dôsledku situácie vo svete, najmä pandémie, ktorá poznačila spoločnosť.

Príchod prírodných odtieňov

Neutrálne a šedé pohovky mali dominantné postaveniu na trhu niekoľko rokov, a hoci sú stále do istej miery populárne a svoje miesto si držia, posledné mesiace prichádza nával farieb do dizajnu sedačiek a mení tento zaužívaný štandard. Farebná paleta je ovplyvnená jasnými prírodnými odtieňmi – oranžovou, zelenou, hnedou, ale aj modrou farbou. Výrazné odtiene sú spojené s väčšími emóciami a asociáciami, čo dizajnéri hodnotia ako veľmi osviežujúce pre interiér.

Trend 1: Horčicovožltá nostalgia

Jedným z postupne sa rozvíjajúcich trendov je horčicovo žltá sedačka. Ide o výrazné farebné prevedenie, ktoré má za cieľ navodiť pocit nostalgie. Farba do istej miery evokuje spomienky na detstvo, ale zároveň je efektne prenesená do moderného štýlu, preto nepôsobí staromódne. Ide v podstate o jeden z najvýraznejších kúskov, ktorý rozžiari interiér, ale zároveň prinesie aj teplo domova.

Sedačka na fotke: join_it

Trend 2: Prírodný akcent

Prepojenie s prírodou a biofilný dizajn je jedným z najpopulárnejších dizajnérskych trendov pre rok 2023, ktorý sa prirodzene dotkol aj zariadenia. Vychádza z potreby byť čo najbližšie prírodnému prostrediu a preklenúť tento prvok do domácnosti a farebnej palety sedacích súprav. Do popredia prichádza najmä borovicová, olivová, mätová a rovnako tmavozelená farba. Bezpochyby dominujú farebnému prevedeniu sedačiek a harmonizujú prostredie.

Sedačka na fotke: fold_it

Trend 3: Modrý variant

Nový minerálny odtieň, ktorý si celkom suverénne razí cestu obľúbenosti na trhu sedačiek, je práve modrá farba. Sedenie v tomto prevedení je menej odvážne ako zelená sedačka, čo mnohým zákazníkom vyhovuje, pretože ju možno zladiť s dramatickým, ale aj upokojujúcim štýlom bez väčšej námahy. Hoci je zelená stále najobľúbenejšou farbou vyskytujúcou sa na pohovkách, zdá sa, že modrá sedačka sa stáva rovnako príťažlivou v očiach klientov.

Sedačka vo variante kresla: form it

Trend 4: Uzemňujúce hnedé tóny

Hnedá je najteplejšou zo všetkých farebných trendov pre rok 2023. Prechádza od jemných pieskových odtieňov až po oranžovohnedú a hrdzavú farbu, pričom prináša do miestnosti vytúženú farebnosť. Hnedá sedačka je ideálnou voľbou pre obývačku v zemitých tónoch, pôsobí luxusne, a zároveň uzemňujúco. Spája pohodlie a teplo domova s túžbou cítiť sa v spojení s prírodou. Takéto sedenie miestnosť uzemní a ostatné farby v miestnosti prejdú do centra pozornosti.

Sedačka na fotke:  joint_it

Do popredia prichádzajú karamelové a pieskové odtiene pre sedacie súpravy. Veľké percento ľudí stále pracuje z domu, pričom prirodzené a jemné farby nábytku pôsobia v prostredí uvoľňujúco. Podvedome tak umožňujú plynulý presun z pracovnej do relaxačnej nálady bez akejkoľvek námahy.

Sedačka na fotke: form_it

Trend 5: Nadčasové neutrálne odtiene

Neutrálne tóny naďalej dominujú interiéru a sú kľúčovou paletou v interiéri. Aj keď farby začínajú pomaly, ale isto vstupovať na scénu, svoje postavenie si stále drží pohovka v neutrálnych odtieňoch. Typické béžové prevedenie pohoviek odráža túžbu prijať prírodné materiály do interiéru. Krémové sedenie je typické pre špičkové talianske a škandinávske typy dizajnov pohoviek, ktoré si razia populárne postavenie vo svete aj u kvalitných slovenských výrobcov.

Sedačka na fotke: fold_it

Pohovky v neutrálnych odtieňoch sú štýlové a všestranné. Ľahko ich možno kombinovať s rôznymi štýlmi, textúrami, vzormi či materiálmi, pričom pomocou nich možno vytvoriť zaujímavý priestor, ktorý pokojne bez obáv môže prekračovať minimalizmus.

Hravosť v interiéri

Ak ste už dlhšie túžili po výraznejšej sedacej súprave, nemusíte sa obávať, že spravíte krok vedľa, ak si vyberiete niečo odvážnejšie, ako len tmavú či šedú sedačku. Ako inšpirácia vám môže slúžiť niektorá z vyššie zmienených odtieňov, jednoznačne tak dodáte interiéru estetický prvok, ktorý si pýta.