Skip to main content

Farbou roka 2023 sa stal energický odtieň Viva Magenta. Pasuje do každého štýlu, stačí si len vybrať jeho podobu. Vyskúšate pár doplnkov alebo si trúfnete na viac?

Neprehliadnuteľný odtieň so silným odkazom

Výber farby roka je pre dizajnérov vždy veľkou udalosťou. Aj keď svoju farbu vyberá niekoľko spoločností, tou najočakávanejšou je vždy Pantone. Pre rok 2023 zvolila spoločnosť neprehliadnuteľný odtieň Viva Magenta, ktorý je inšpirovaný prírodným farbivom karmín. Nesie v sebe vášeň, energiu, radosť aj istú dávku rebélie. Vyjadruje potrebu spoločnej sily a motivácie a inšpiruje nás k prijatiu nových výziev.

Farba je zároveň prepojením prírody, najmä jej ochrany a udržateľnosti, s novými horizontami digitálneho sveta. Ako dokáže prepájať tieto zdanlivo vzdialené svety, jej univerzálnosť sa prejavuje aj v možnom zakomponovaní do akéhokoľvek štýlu. Keďže predstavuje rovnováhu medzi chladnými a teplými odtieňmi, súlad vytvorí s akoukoľvek farbou. A práve rôznym spôsobom jej využitia v interiéri sa budeme venovať v tomto článku.

(Foto: pantone.com)

Postačí aj drobný detail

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že odtieň Viva Magenta nie je pre každého, vedzte, že závisí len na množstve, v akom ho použijete. Minimalisti a milovníci neutrálnych farieb ho môžu skúsiť do svojho príbytku vniesť prostredníctvom doplnkov, ktoré je možné v prípade nespokojnosti kedykoľvek vymeniť. Tú správnu „šťavu“ do miestnosti vnesú aj posteľné obliečky, deky, dekoratívne vankúše, vázy či obrazy.

(Foto: architekturaibiznes.pl)

Nejde však len o minimalistov. Ak doplnky skombinujete s honosnejšími látkami či povrchmi, akými sú zamat, mramor alebo zlato, dosiahnete luxusný vzhľad. Viva Magenta sa navyše krásne hodí aj k orientálnemu alebo boho štýlu.

(Foto: womanandhome.com)

TIP: Ak sa vám aj použitie dekorácií zdá v súvislosti s touto výraznou farbou príliš, vyberte viacfarebné, ktoré v sebe majú Viva Magentu zakomponovanú len v minimálnom množstve. Na to sa výborne hodia behúne či abstraktné umelecké diela.

(Foto: jalainterior.com)

Viva Magenta v hlavnej úlohe

Najmä odvážnym a kreatívnym ľuďom ponúka tento svieži odtieň nespočetné možnosti. Jeden výrazný solitér, akým je napríklad sedačka, ihneď upúta a v kontraste so zvyškom zariadenia vnesie do miestnosti dramatickosť. Keď použijete rovnaký odtieň aj na doplnkoch, interiér to harmonicky prepojí. V podobnom duchu môžete zosúladiť napríklad kreslo a závesy, prípadne koberec a jeden kus nábytku.

(Foto: livvi.de)

TIP: Zohnať nábytok vo farbe roka asi nebude problém, no načo kupovať nový, keď si môžete premaľovať ten existujúci. Upcyklácia je stále na vzostupe, preto sa nebojte byť originálnymi.

Významným krokom je aj použitie tapety alebo maľovky. Vyberiete sa cestou jednej steny, dvoch protiľahlých, color blockingu alebo tou najkontroverznejšou, keď farbu zvolíte na všetky steny, prípadne aj strop? Takýto scenár je naozaj len pre hŕstku odvážlivcov, no úžasne zapadá napríklad do konceptu eklektického štýlu.

Sedačka na fotoke: dover

Premaľovať nemusíte len steny. Čo tak dvere alebo obkladačky v kúpeľni či kuchyni? Práve do kuchyne sa odtiene červeného spektra hodia aj zo psychologického hľadiska – podporujú chuť do jedla a podnecujú ku konverzácii. V domácej kancelárii zas farba podporí kreativitu a motiváciu. Môžete ju pridať na nástenku, kvetináč, lampu alebo rám obrazu, no pri práci vás môže sprevádzať aj na diári a kancelárskych potrebách.

(Foto: jalaninterior.com)

Čo hovoríte na farbu roka 2023 od spoločnosti Pantone vy? Oslovila vás natoľko, že ju vnesiete do svojho života? Ak áno, dajte nám vedieť, akým spôsobom a v akej intenzite.