Skip to main content

V práci trávia ľudia množstvo času, je preto veľmi dôležité prihliadať na kvalitu a funkčnosť a zariadenie kancelárie nepodceniť. Jednoznačne sem patrí aj sedačka, ktorá je okrem oddychovej zóny aj kreatívnou bublinou, kde môžete vy a vaši zamestnanci, vyprodukovať množstvo podnetných myšlienok. Akú sedačku vybrať do interiéru kancelárie?

Celkový dizajn pohoviek je ústredným bodom každého kancelárskeho priestoru či už voľnočasovej alebo pracovnej zóny. Pri výbere by ste mali prihliadať na niekoľko podstatných atribútov. Patrí medzi ne kvalita, funkčnosť, pohodlie a dizajn. Vzhľadom na to, že pracovisko je značne frekventované, je dôležité zvážiť životnosť nábytku. Vizuálne príťažlivé sedenie, ktoré bude zároveň navodzovať profesionálny dojem, je pravdepodobne to, čo hľadáte.

Tip: Chystáte sa prerobiť čakáreň vo vašej firme? Prečítajte si náš článok s praktickými tipmi pre dosiahnutie vzhľadovo vkusnej, no zároveň funkčnej čakárne.

Rovnováha medzi štýlom a kvalitou

Na štýlovosť a interiér kancelárie sa kladie čoraz väčší dôraz. Firmy a podniky hľadajú exkluzívne možnosti, ako dosiahnuť, aby ich kancelárske priestory upútali. Je to jeden zo spôsobov, ako zapôsobiť na klientov, a zároveň zaistiť zamestnancom krásne priestory, kde sa budú cítiť príjemne a pracovať efektívne.

Pre sedačku v kancelárii je skutočne dôležité, aby poskytla funkčnosť a kvalitu, ale zároveň pôsobila reprezentatívne. Aby sa dosiahla rovnováha medzi kvalitou a štýlom, je potrebné všímať si, z čoho je sedačka vyrobená. Sedačka na fotke: form_it

V poslednom období sú čoraz populárnejšie riešenia na mieru a modulárny nábytok a sedačky. Výrobca takéhoto nábytku umožňuje vyskladať si nábytok spôsobom, aby vyhovoval či už tvarom, farbou, alebo materiálom. Takéto riešenie šetrí čas a v mnohých prípadoch aj rozpočet, avšak prináša so sebou pridanú hodnotu originálneho dizajnu na mieru a v prípade renomovaného výrobcu aj patričnú kvalitu.

Odolnosť materiálov je priorita

Dôležitou vlastnosťou kvalitného kancelárskeho sedenia je odolnosť. Kvalitný materiál vydrží bez porúch viac, ako desiatku rokov. Možno ste sa stretli s lacnejšími sedačkami, ktoré už po prvých pár rokoch nesú výrazné známky opotrebenia. Sedačka v kancelárii bude znášať silnejší nápor ľudí. Nakoľko reprezentuje vašu firmu je dobré zainvestovať do odolnej sedačky, ktorá by mala mať pevnú kostru a poťahový materiál s vysokým číslom hodnoty Martindale, ktorá udáva mieru jeho odolnosti.

Tip: Ak sa namiesto kovovej konštrukcie zaujímate o drevo, najlepšie drevené rámy sú zhotovené z tvrdého bukového dreva vysušeného v peci, čo zaručuje odstránenie vlhkosti z dreva a väčšiu pevnosť.

Podrobne na tému výberu sedačky sme písali aj v našom Magazíne.

Pohodlie a ergonómia

Moderný dizajn kancelárskych priestorov uprednostňuje ergonómiu. Chrbtica je zväčša namáhaná dlhodobým sedením, preto je podstatné, ak si môžete oddýchnuť na kvalitnom gauči, ktorý spĺňa aj tento atribút. Preto pre kancelárske sedačky je ešte dôležitejšie, aby boli úľavou pre unavené chrbty skrčené za počítačmi.

Zaujímavosť: Až 75 % ľudí pracujúcich priemerne 7 hodín na počítači vykazuje známky rôznych zdravotných ťažkostí vyplývajúcich z nesprávneho sedenia. Jedná sa najmä o bolesti krku, chrbta, krížov, ale aj kĺbov.

Moderné sedačky s ergonomickým tvarom sú vhodné pre akýkoľvek typ postáv z hľadiska výšky, a preto sa hodia do kancelárskych priestorov, kde nie je možné nábytok individuálne prispôsobiť potrebám každého zamestnanca, či návštevníka. Je však dôležité si od výrobcu overiť, či je daná sedačka aj skutočne ergonomická. Zabezpečením takéhoto sedenia môžete svojim zamestnancom či návštevníkom poskytnúť skutočne príjemný benefit.

Sedenie v správnej výške je dôležité aj z hľadiska výkonu, pretože podnecuje zamestnancov udržiavať pracovné nasadenie, ale zároveň poskytuje pohodlie. 

Psychológia umiestnenia sedačky

Pri umiestnení sedačky do kancelárie myslite na to, ako vytvoriť prostredie, kde môžu zamestnanci tráviť skutočne plnohodnotný čas. Psychológia dizajnu vašej kancelárie súvisí s mierou spokojnosti zamestnancov a má priamy vplyv aj na ich emócie. Pohodlný kútik bez dohľadu šéfa, vhodný na oddych, môže byť nakoniec aj podnetným priestorom na nové nápady a najvyhľadávanejším miestom na malé schôdzky, keď bude zasadačka obsadená.

Zaujíma vás, ako zariadiť kanceláriu podľa feng shui? Téme sme sa venovali v našom článku.

Sedačka môže byť hlavný solitér v oddychovej zóne. Je vhodné, ak bude mierne odčlenená od ostatných priestorov, aby navodzovala pocit súkromia, ale nie úplnej izolácie, ako tomu je v zasadacích miestnostiach. Prirodzené svetlo a dostatok jasu z vonku znásobia pocit pohodlia.

Existujú dôležité atribúty výberu sedačky do kancelárie, ktoré sme podľa vás nespomenuli? Dajte nám o nich vedieť v komentároch.

Tip na záver: Ktoré farebné variácie sú momentálne v kurze? Prečítajte si náš ďalší článok na túto tému.