Skip to main content

Takmer nič nedokáže navodiť lepšiu sviatočnú atmosféru, ako krásne vyzdobený interiér. Ducha Vianoc možno vniesť do domu práve prostredníctvom dekorácií, ktoré zútulnia priestor a vykúzlia priam rozprávkový pocit. Aby ste potešili vianočných návštevníkov aj seba, pripravili sme prehľad aktuálnych trendoov, ktoré prinesú čerstvý vánok do vašej vianočnej výzdoby.

Charakteristické vianočné dekorácie sme rozdelili podľa aktuálnych trendov. Pozrieme sa na niekoľko spôsobov, ako možno vytvoriť zimnú krajinu zázrakov vo vašej domácnosti, o ktorej ste vždy v kútiku srdca snívali.

Nostalgia zlatej farby

Posledné roky sa dostáva do popredia návrat k tradičnému dekoru, ktorý je svojim spôsobom nadčasový, pretože evokuje typickú vianočnú atmosféru. Medzi najpopulárnejšie farby Vianoc 2022 patrí červená a zlatá, preto neurobíte chybu, ak sa vyberiete týmto smerom.

Červená je teplou farbou, ktorá sa hodí k zelenej farbe vianočného stromčeka, pričom zlatá farba dodáva eleganciu a luxus. Tento trend zahŕňa najmä vintage vianočné dekorácie, ako sú ozdoby z luskáčika, zlatý riad, papierové ozdoby, ktoré nielenže pôsobia nostalgicky, pretože evokujú tradičné remeslá, ale zároveň sú šetrné k životnému prostrediu.

(Foto: soulandlane.com)

(Foto: soulandlane.com)

Pokiaľ vám kombinovanie viacerých farieb nesedí, potom si vyberte zlatú farbu dekorácii a prepojte ju s bielou. Kombináciou nič nepokazíte a navyše pôsobí priam anjelsky.

Pri úprave jedálenského stola nezabudnite na výber dekorácií a slávnostného prestierania. (Zdroj: Pinterest)

Zlaté prvky môžete do interiéru priniesť prostredníctvom slávnostného prestierania na stôl. Môžete sa poobzerať po vhodnej súprave tanierov a pohárov, ktorá doplní štedrovečerný stôl. Nezabudnite na zlaté príbory, ktoré pôsobia honosne. Ak stolujete v obývačke, obzvlášť vynikne zlatý stojan na sviečku alebo veniec so zlatými prvkami.

Výzdoba inšpirovaná prírodou

Kombinovanie zelenej farby a teplých karamelových tónov s použitím naturálnych materiálov, priam navodzuje dojem divokej škandinávskej prírody.

(Foto: gluckstein.com)

Do svojej výzdoby pridajte okrem vianočného stromčeka sviežu zeleň, ktorou docielite naturálny vzhľad interiéru. Ihličím ozdobte krb, zábradlie aj verandu.  Útulné krby zdobené sezónnou štedrosťou sú na pohľad veľmi príjemne. Použite vždyzelené konáre, bobule, šišky, živé vianočné stromčeky a podobne. Luxusnejší dojem dotvára práve honosný veniec, do ktorého bez obáv investujte, pretože bude jedným z najdôležitejších prvkov danej výzdoby. Poobzerajte sa aj po tradičnom imele, ktorým môžete zabaviť hostí.

Prírodné ozdoby navodzujú príjemnú vianočnú atmosféru škandinávskych krajín. (Zdroj: Pinterest)

Obývaciu miestnosť by mal zdobiť krásny vianočný stromček. Miesto sklenených ozdôb na zdobenie použite výrazné prírodné prvky (šišky, kúsky kôry a iné). Atmosféru dotvára krb s tlejúcim drevom, stôl z dreva a pletená pokrývka s hrubým vzorom alebo z ovčej vlny na sedacej súprave. Polienka dreva majú síce praktický účel, ale poslúžia aj ako dekorácie, pokiaľ budú v pletenom koši.

(Foto: nordicdesign.ca)

Udržateľné dekorácie

Do popredia prichádza aj téma udržateľnosti, ktorá bude dôležitou témou najmä pre výrobcov dekorácií. Vedomé zlepšovanie produktov s ohľadom na ekológiu je v súčasnosti veľmi žiadané. Pri výbere dekorácii to znamená zvážiť remeselné, ručne vyrábané, drevené, recyklované, sklenené, papierové či machové ozdoby.

Pri hľadaní sa môžete obrátiť na handmade predajcov, ktorí predávajú ručne vyrábané produkty. Dostanete tak originálne kúsky, ktoré zrejme nenájdete u žiadnych susedov. Môžete si zaobstarať hadmade dekorácie na stromček, na stôl, drevený svietnik na komodu a podobne.

Tip redakcie: Ako si vybrať, ktorý trend aplikovať? Uchovajte si vlastný štýl. Vianočnú atmosféru môžete vdýchnuť do každej miestnosti bez potreby meniť váš vkus alebo spájať viaceré štýly. Dekorácie si tak zachovajú svoju krásu a vyhnete sa nákupu zbytočných doplnkov, s ktorými nebudete spokojný.

Klasická zimná biela rozprávka

Minimalistická a veľmi žiadaná vianočná dekoračná téma, v ktorej dominujú biele dekorácie, prináša so sebou dojem zasneženej krajiny. Decentná elegancia, ktorá vyniká v moderných interiéroch nesklame svojim vyžarovaním čistoty. Tento trend možno vnímať v spojení s bielymi saténovými návlečkami, vankúšmi, trblietavým vencom a jemnými svetielkami.

Biele Vianoce sú veľmi populárny klasický, ale elegantný trend, ktorý si drží svoje stále miesto. (Zdroj: Pinterest)

Keďže samotná biela môže pôsobiť chladne, dopĺňa sa práve trblietavými farbami striebra alebo zlata. Útulné prikrývky s hrubou textúrou sú nevyhnutnosťou nielen v spálni, ale aj v priestoroch obývacej izby. Od sviežich bielych dekorácii až po smotanový mäkký nábytok preneste zasneženú krajinu do interiéru prostredníctvom vrstvenia. Aby ste vytvorili odlíšenie jednotlivých bielych odtieňov, sú vítané práve rôzne varianty bielej v kombinácii so vzorovanou textúrou.

Farebné Vianoce

Jasnejšie farebné dekorácie sú tento rok trendy, pričom obľúbené sú práve dúhové dekorácie, ktoré žiaria farbami. Tento trend vychádza najmä z pochmúrnych udalostí predošlých rokov. V súčasnosti vzniká potreba vniesť viac nádeje do domovov, čo sa prenáša aj do vianočnej výzdoby, ktorá bude žiariť hravými farbami.

Do témy patrí slávnostné ľudové stolovanie, idea myšlienky „viac je viac,” kde budú prevládať výrazné farby. Hravá a súčasná kolekcia zahŕňajúca textílie, riad a doplnky s veselými motívmi a vzory inšpirované tradičným severským ľudovým dizajnom v žiarivej palete základných farieb.

Farebné Vianoce navodzujú pocit tepla a domova, zároveň sú veľmi originálne, pretože každý ich pojme inak. (Zdroj: Pinterest)

Šťastné a veselé ozdobovanie prajeme  

Zo súčasných trendov sa môžete inšpirovať a pridať prvky, ktoré uznáte za vhodné do svojej zaužívanej, nadčasovej vianočnej výzdoby. Vždy sa oplatí investovať do kvalitných doplnkov, ktoré dotvoria jedinečný vzhľad interiéru. Želáme príjemné vianočné zdobenie.