Skip to main content

Industriálny štýl v interiéri má svoje špecifiká. Na prvý pohľad sa zdá, že je vhodný skôr do mužských, či kancelárskych priestorov. Čoraz viac sa stáva obľúbeným u milovníkov kvality a dizajnu a stráca nálepku „dizajnu pre pánov“. Je totiž univerzálny, má svoje čaro a šikovnými krokmi môže razom pôsobiť útulne. Vďaka tomu osloví nielen pánov, ale aj dámy.

Čo vystihuje industriálny štýl

Pôvod industriálneho štýlu je spätý s kedysi obrovskými priemyselnými budovami a továrňami, ktoré charakterizovali otvorené priestory, vysoké stropy, okná v kovových rámoch a základná úprava stien. Tieto prvky sa objavujú v interiéroch, ktoré sú zariadené v industriálnom štýle. Charakteristickými materiálmi sú predovšetkým kameň, betón, tehla, železo a oceľ. Z farebnej palety prevažujú neutrálne farby a tmavšie odtiene môžu vytvárať dojem pochmúrnejšieho a strohého priestoru. Industriálny štýl však môže pôsobiť harmonicky a útulne. Ako na to? Zhrnuli sme niekoľko základných pravidiel.

1. Nejsť proti štýlu

Tým, že industriálny štýl je svojím spôsobom špecifický, je dôležité nechať vyniknúť jeho unikátne detaily. Môže to byť tehlová stena alebo zaujímavá stierka na stene v betónovom vzhľade, ktorá môže pôsobiť neupravene. Zbytočne nezasahujte do priestoru tým, že budete zakrývať viditeľné potrubie alebo rúrky. Práve naopak, nechajte ich vyniknúť. Takisto hrany na bytových doplnkoch, lebo aj tie patria k industriálnemu štýlu. Netreba sa ich báť, aj keď pôsobia stroho. Následne to môžete kompenzovať doplnkami a materiálmi, ktoré zjemnia ostré kontúry špecifickej štruktúry.

2. Zakomponujte útulnosť

Továrensky šarm nemá nič spoločné s útulným prostredím, ale prvok útulnosti sa dá vniesť aj do takéhoto priestoru, a to prostredníctvom:

  • príjemných materiálov,
  • pohodlných doplnkov,
  • farebnej palety.

Kuchyňa v industriálnom štýle

Môže pôsobiť útulnejšie už len tým, že do dreveno-kovového základu, ktorý má daný priestor, zakomponujete kuchynské doplnky v odtieňoch teplých farieb – oranžová, zelená, medená. Niekedy postačí hoci len umiestnenie vázy či podnosu v teplých odtieňoch na jedálenskom stole.

Spálňa v industriálnom štýle

Nepotrebuje toho veľa. Chladivý tón, ktorý je na podlahe aj na stenách zútulnia na pocit príjemné a hrejivé materiály. Stačí siahnuť po jemných prikrývkach, na podlahu umiestniť koberec alebo kožušinové podložky. Útulný dojem vytvorí aj umiestnenie zaujímavej grafiky, ktorá ozvláštni stenu a vnesie do priestoru to, čo majiteľa vystihuje.

Obývačka v industriálnom štýle

Obývačka je zvyčajne dušou domova. Je to miesto, kde sa stretáva rodina po celom dni a relaxuje, prípadne prijíma a hostí návštevy. Aj v industriálne zariadenom štýle môže pôsobiť veľmi príjemne a útulne. Dôležité je prispôsobiť ju hlavnému účelu, na ktorý je určená a využívaná. Ústredným prvkom, ktorý vnesie do industriálnej obývačky komfort je pohodlná sedačka.

Takou je napríklad sedačka join_it, ktorá už na pohľad láka pohodlne sa usadiť a relaxovať a vďaka svojim zaobleným líniám dokáže zmierniť ostrosť a surovosť niektorých prvkov v industriálnom interiéri.

Útulný pocit dosiahnete aj výberom vhodného osvetlenia, použitím zelene a takisto niečoho autentického, čo vás vystihuje. Ráznosť industriálneho štýlu v podobe dizajnového konferenčného stolíka zjemnia napríklad vami aktuálne rozčítané knihy.

Oslovil vás moderne ladený, jemný industriálny dizajn? Dajte nám vedieť v komentároch.