Skip to main content

foto Koelnmesse

Chceme žiť lepšie: pohodlnejšie, inteligentnejšie a štýlovejšie, no zároveň udržateľnejšie. Chceme efektívne využívať priestor a nechať farby pozitívne ovplyvniť jeho vnímanie. Predstavujeme osem najdôležitejších trendov z oblasti bývania a životného štýlu z veľtrhu imm cologne 2020, na ktorom bol načerpať inšpiráciu do novej sezóny aj náš tím.

1. Ekologickejšie bývanie

Stále viac ľudí sa pokúša zmeniť svoje spotrebiteľské správanie smerom k trvalej udržateľnosti. Z pohľadu bývania to znamená, že sa do popredia dostávajú prírodné materiály a masívne drevo, ktoré navyše vnášajú do interiérov teplo a útulnosť. Obľúbené sa stávajú rýchlorastúci bambus a morská tráva. Dekoratívne predmety z keramiky, rastliny a prírodné textílie so svojou krásou v nedokonalosti fungujú pre vyjadrenie náklonnosti tomuto trendu tiež veľmi dobre. Samozrejmosťou sú recyklované materiály. Tvary sú jednoduché a originálne. S puncom tradičného remesla a hodnôt nadväzuje tento trend na ikonický škandinávsky dizajn 20. storočia.

PURE EDITION LOUNGE

STUDIO HENK

2. Zelenšie bývanie

Túžime po blízkosti prírody: žiadne nové byty sa už nestavajú bez balkónov; apartmány a domy majú priamy prístup do záhrady alebo na terasu. Tá preberá úlohu druhej obývačky. Na „záhradný“ nábytok sa preto kladú oveľa vyššie nároky z pohľadu štýlu a komfortu. Využitím funkčných textílií, ľahkých kostier a obľúbeného vypletania vznikajú kúsky použiteľné rovnako dobre v exteriéri ako aj v interiéri. Ľahko s nimi prispôsobíte svoje bývanie aktuálnej sezóne či nálade alebo príležitosti.

KETTAL

AMES

3. Inteligentnejšie bývanie

Lampy, ktoré slúžia ako bluetooth reproduktory, nočné stolíky ako bezdrôtové nabíjacie stanice pre telefóny, zrkadlové skrinky s multimediálnou funkciou, stoly, ktoré sa prispôsobujú ergonómii nášho tela a jeho polohe, sedacie súpravy, ktoré poznajú naše obľúbené miesto na sedenie, svetlá, ktoré nám pomáhajú zaspávať a postele, ktoré nás jemne postrčia do inej polohy, keď začneme chrápať. Integrované technológie zohrávajú kľúčovú úlohu nielen v architektúre, ale sú čoraz prítomnejšie aj v dizajne nábytku.

SMART VILAGE

4. Efektívnejšie bývanie

Rastúce ceny nehnuteľností a nájomného vedú k menším domácnostiam, čo naďalej poháňa dopyt po nábytku šetriacom priestor. Navyše, minimalizovanie spotreby a obmedzenie vecí na pokrytie základných životných potrieb sú stratégie, ktoré priťahujú čoraz viac ľudí. Vedú totiž k prehľadnej domácnosti a nastoleniu poriadku. Kvalita pred kvantitou je v tomto prípade ideálnou filozofiou. Obľúbené sú malé, kompaktné pohovky a kreslá s klasickým, nadčasovým dizajnom. Popularitu si čoraz viac získava aj cenovo dostupný systémový nábytok, ktorého jednotlivé moduly sú prispôsobiteľné, variabilné a univerzálne.

AMBIVALENZ

STRING

5. Pohodlnejšie bývanie

My za to stojíme! Komfort je pri zariaďovaní našich domácností jedným z najdôležitejších kritérií. Okrem spálne hrá prím aj v kúpeľni a pri výbere sedacieho nábytku. Trendom medzi luxusnejším nábytkom je kompaktné sedenie orientované na dizajn, ako sú dvojmiestne pohovky alebo kreslá s osobitnou pozornosťou venovanou ergonómii. Interiéroví dizajnéri začínajú viac umiestňovať konzolové stolíky, ktoré zabezpečujú v každodennom živote domácnosti pocit poriadku. Pokiaľ ide o pohovky, dalo by sa ich opísať ako platformy, ktoré nesú vankúše v požadovanej výške a zabezpečujú možnosť prispôsobenia ich polohy podľa individuálnych požiadaviek. Veľkou témou sú integrované príručné stolíky. Samostatnou kapitolou sú rôzne hojdačky, hojdacie siete, lavice a kreslá, ktoré posúvajú komfort na úplne inú úroveň.

COR

6. Bývanie bez hraníc

Požiadavky na bývanie sa v súčasnosti veľmi rýchlo menia. Slobodní mladí ľudia sa túžia oslobodiť od konvencií a posilňujú trend smerom k veľkoryso dimenzovaným jednoizbovým bytom s atmosférou loftu. Aj väčšie moderné apartmány majú namiesto samostatných izieb otvorenú priestorovú dispozíciu. Veľkoryso dimenzované okná opticky rozširujú priestor smerom von. Rozčlenené byty v starých budovách sa „otvárajú“ odstraňovaním priečok. Kuchyňa a obývačka sa spájajú a podľa potreby ich dopĺňa jedna alebo dve spálne, prípadne pracovňa.

Spájanie jednotlivých miestností vedie k potrebe multifunkčného nábytku, ktorý definuje obytné zóny alebo ich oddeľuje. S výnimkou vstavaných skríň si takýto priestor vyžaduje solitérny nábytok. Policové a skrinkové zostavy pokrývajúce celé steny ho príliš zaťažujú. Heslo znie: mix & match! Jednotlivé kúsky nábytku však musia byť dobre kombinovateľné. Nájsť správnu rovnováhu v dizajne, ktorý je autonómny, ale nie extrovertný, príjemný, ale nie nudný, je umenie. Multifunkčný nábytok, ako sú napríklad stoly, ktoré môžu byť podľa potreby pracoviskom alebo jedálenským kútom, voľne stojace pohovky, obojstranné policové prvky, ktoré fungujú ako úložný priestor a oddeľovací prvok, a môžete do nich napríklad integrovať otočný monitor, mobilný nábytok vhodný aj do exteriéru; to sú hrdinovia bývania bez hraníc.

MÜLLER

LIGNE ROSET

7. Farebné bývanie

Hnedá s nekonečným množstvom svojich odtieňov je tým, čo tvorí základ neutrálnym aj avantgardným farebným schémam v interiéroch, ktoré sú aktuálne považované za cool a trendy. Vo všeobecnosti sú odtiene hnedej zodpovedné za útulnosť, čo je momentálne veľmi žiadané. Aj keď veľmi harmonické sú kombinácie čisto hnedých odtieňov, osobitú eleganciu a luxus možno dosiahnuť spojením tmavého dreva s farbami drahých kameňov – smaragdovou, tyrkysovou, jantárovo žltou, ametystovou…, prípadne zlatými a mosadznými akcentmi. Všeobecný trend síce smeruje k tmavým farbám, minimalistické interiéry však zostávajú lojálne svetlejším a prirodzenejším odtieňom. Medzi trendmi cítiť aj vplyv výročia Bauhausu, základné farby na bielom podklade nachádzajú svojich prívržencov aj po sto rokoch. Celkovo možno povedať, že interiéry sa stávajú farebnejšie a navyše, monochromatickosť ustupuje v prospech vzorov.

FLEXFORM

MOLTENI

8. Dekoratívne bývanie

Po oblečení, je bývanie hneď druhým dôležitým prostriedkom vyjadrujúcim našu osobnosť, názor a štýl. Každý dekoratívny prvok, každý kus nábytku funguje ako vyhlásenie. Z tohto dôvodu je ubľúbenejší solitérny nábytok pred homogénnymi zostavami a kolekciami. Aby mohli solitéry vyniknúť, dôležitú úlohu zohráva aj samotný priestor, v ktorom sú umiestnené.

Bez ohľadu na štýl, svetlo ako tvorca atmosféry je v centre pozornosti. Vyhľadávané sú najmä designové svietidlá. Zaujímavé efekty sa dajú docieliť pomocou zrkadiel. Obľúbené sú momentálne okrúhle a oválne tvary, ktoré prinášajú do interiéru novú hĺbku.

Textúry, ich kombinácie a vrstvenie sú zážitkom pre zmysly. In sú predovšetkým mäkké prírodné materiály čo súvisí aj s našou túžou po pohodlí. Do našej priazne sa preto momentálne opäť dostávajú koberce závesy, a aj tapety. Obľúbené sú geometrické vzory v rôznych mierkach i viac či menej abstraktné kvetinové motívy.

KATH

PETITE FRITURE

TREND ATMOSPHERES