Všetci sa občas presýtime – jedlom, prácou, zariadením príbytku. Práve vtedy vyhľadávame zmenu, ktorá nás očistí a opäť nám dovolí zhlboka dýchať. V interiérovom dizajne je (nielen) pre takéto prípady štýl ovplyvnený Japonskom či Škandináviou ako stvorený.
Minimum vecí, jednoduchšie udržiavaný poriadok, z ktorého vyplýva viac času pre seba, pokoj a funkčnosť. Aj tak sa dá v rýchlosti charakterizovať minimalizmus, ktorý je práve vďaka svojim výhodám nadčasovým štýlom. Prezradíme vám, čo si pod minimalistickým dizajnom predstaviť a že napriek jednoduchosti nemusí byť ani zďaleka nudný.
Mantra minimalizmu: Menej je viac
Minimalizmus vznikol v 60. rokoch 20. storočia z kubistických dizajnérskych hnutí De Stijl a Bauhaus ako reakcia na prebytok farieb a detailov iných štýlov. K jeho najvýraznejším znakom patrí čistota línií, jednoduchosť, elegancia, redukcia na základné formy a farby, funkčnosť či minimum prvkov a dekorácií. Charakteristické je preň heslo: menej je viac, vďaka ktorému človek nie je zahltený vecami.
Ak predsa len vlastníte vecí viac a nechcete sa ich vzdať, minimalistický interiér môžete vytvoriť aj tak, že ich skryjete do uzavretých úložných priestorov. Celkový priestor by mal byť naopak otvorený, vzdušný a neprekombinovaný. Zariadenie minimalistického interiéru spočíva v použití nevyhnutných kusov nábytku, neutrálnych odtieňov, minima vzorov a doplnkov. To však neznamená, že steny musia ostať prázdne a nemôžete si dovoliť pár dekorácií.
Pokojne stavte na geometrické vzory, izbové rastliny, vankúše, deky či obrazy. Dajte si však pozor na ich množstvo, kombinácie a farebné prevedenie. K minimalizmu neodlúčiteľne patrí aj asymetria a nevtieravý nádych originality do priestoru vnesie viacúčelový nábytok alebo kvalitné kreslo či sedačka, ktoré upútajú svojou netradičnou formou a spojením rôznych materiálov.
Vedeli ste, že?… minimalizmus v interiéri má aj psychologický význam. Vďaka minimu vecí, pocitu čistoty, poriadku a pokoja, ktorý vyžaruje, sa človek jednoduchšie sústredí na podstatné veci a pociťuje menej stresu. K minimalizmu sa tiež viaže premyslené nakupovanie, ktoré vedie k výberu kvalitných produktov, šetreniu miesta aj peňaženky.
Od Škandinávie až po Japonsko
Veľký vplyv na minimalistickú architektúru a dizajn mala japonská estetika a zenová filozofia. Z nej vyplýva snaha nájsť krásu v prirodzenom stave predmetov, a to bez nadmerného dekorovania. Práve z japonských štýlov pochádza myšlienka veľkých otvorených priestorov a jednoduchosti. Ak vás minimalizmus oslovil, no jeho primárne prevedenie sa vám zdá príliš fádne, možno vás zaujme štýl wabi-sabi. A možno len potrebujete získať inšpiráciu z iného kúta sveta.
Škandinávsky vplyv na minimalizmus zmierňuje niektoré jeho tvrdšie aspekty a kladie dôraz na pohodlie. Zakladá si tiež na predmetoch vyrobených s ohľadom na životné prostredie. V priestore zvyčajne prevláda biela farba, ktorú dopĺňajú tlmené základné alebo pastelové odtiene. Neodlúčiteľnou súčasťou takéhoto interiéru je drevo, ktoré spolu s jemnými a mäkkými prikrývkami či kožušinami vnesie do priestoru teplo. Ústredným prvkom dizajnu sa v minimalistickom interiéri, zariadenom v škandinávskom štýle, stáva osvetlenie.
Pre váš vysnívaný domov
Pri zariaďovaní príbytku v akomkoľvek štýle by sme mali v prvom rade myslieť na spomínané pohodlie. To dosiahneme najmä vďaka kvalitným produktom, ale aj farbám, ktoré zvolíme. K najčistejším farebným prejavom minimalizmu patrí aj nesmrteľná čierno-biela kombinácia. Príjemne ju doplnia rôzne odtiene sivej, pôsobivý efekt vznikne vďaka detailu vo výraznej červenej, oranžovej či žltej farbe.
Interiér v minimalistickom štýle by mal na prvý pohľad navodzovať harmóniu, mal by prirodzene upokojiť a vyvolať pocit spokojnosti s tým, čo máte. Ani pri absencii výrazných farieb či vzorov by nemal pôsobiť nudne, majstrovstvom je práve zariadiť ho tak, aby upútal svojou prirodzenosťou. No nesnažte sa príliš. Základom je, aby ste sa cítili dobre a domov vám ponúkol presne také útočisko, aké každý deň potrebujete.