Skip to main content

Návrh čakárne, ktorá urobí významný prvý dojem a nadchne hostí a klientov si vyžaduje dodržať určité zásady. Čakáreň sa stáva akousi vizitkou, vypovedá o kvalite služieb, ktoré návštevníka čakajú za dverami. Pri jej realizácii je podstatou vytvoriť miestnosť, ktorá bude vzhľadovo vkusná, a zároveň funkčná. Spísali sme pre vás niekoľko jednoduchých rád, ktoré môžete aplikovať pri zariaďovaní, alebo rekonštrukcii čakárne. Využijete ich či už ste firma, menší podnikateľ alebo verejná organizácia.

Mnohé čakárne bývajú stresujúce. Je takmer nemožné tento faktor obísť, preto je ho nutné čo najlepšie eliminovať.

Podstatné faktory a detaily funkčnej čakárne

Interiér čakárne má byť v prvom rade funkčný. Štandardom kedysi bývalo, že väčšina čakární bola nudná a nefunkčná, slúžili len na umiestnenie nepohodlných stoličiek. Dnes čakáreň spadá pod veľmi dôležité komunikačné prvky, reprezentuje zariadenie, v ktorom sa nachádza.

Výber vhodných farieb do čakárne

Preto sa určite sústreďte na vytvorenie príjemného a vizuálne príťažlivého priestoru. Farby sú veľmi dôležitým prvkom, nakoľko dokážu ovplyvniť náladu. Ak to nevyplýva z vášho vizuálneho brandu, zvoľte skôr neutrálne farebné schémy, prirodzené textúry a prírodné tóny, ktoré pôsobia harmonicky a do ktorých budú pre zvýraznenie zakomponované farebné akcenty. Vyhnite sa krikľavým farbám, ktoré by mohli pôsobiť dráždivo. Harmonický dojem je podľa psychológie najdôležitejším prvkom čakárne.

Tip: Klienti určite ocenia aj príjemnú vôňu osviežovača, ktorý rýchlo a šikovne podvedome ovplyvní ich náladu. Niektoré vône pôsobia dokonca antistresovo, napríklad vôňa levandule. Radšej, ako po chemických osviežovačoch však siahnite po prírodných éterických olejoch a difuzéroch.

Osvetlenie čakárne

Významnú úlohu zohráva aj príjemné osvetlenie. Vhodné osvetlenie dokáže zvýšiť pohodlie vašich návštevníkov a navodiť určitú náladu, avšak najlepším typom osvetlenia je práve to prirodzené. Pokúste sa vytvoriť podmienky na to, aby sa do čakárne dostalo čo najviac prirodzeného svetla a umelé osvetlenie použite len na dotvorenie atmosféry.

Sedačka na fotke: form_it

V tomto prípade je univerzálne biele svetlo. Má prirodzené vyžarovanie, dokáže udržať pozornosť, ale zároveň pôsobí relaxujúco, preto je ideálne do podobných priestorov. Studené biele svetlo je ostrejšie a vhodnejšie skôr do kancelárskych priestorov, pretože v čakárni by mohlo pôsobiť ešte viac stresujúco. Naopak teplé žlté svetlo pôsobí až príliš relaxačne, preto určite nie je vhodné do celého priestoru čakárne.

Tlmenie hluku v čakárni

V priestoroch so zvýšenou hlučnosťou by ste určite mali zvážiť zvukovú izoláciu čakárne, no pomôžu aj rôzne dizajnové prvky, ktoré sú zároveň funkčné – napríklad vybudovanie priečky či napríklad zriadením živej steny z rastlín, ktorá bude tlmiť zvuk prichádzajúci z vedľajšej miestnosti.

Tip: V čakárni by mala hrať skôr upokojujúca hudba, prípadne príjemné zvuky žblnkajúcej vody z dekorácie s tečúcou vodou (vodopádu či fontánky), či iné prirodzené zvuky. Vyhnite sa hlučnej hudbe, rádiu, či televíznemu programu s množstvom reklám.

Aký nábytok vybrať do čakárne?

Samotnú kapitolu tvorí práve zariadenie čakárni. Výber správneho nábytku je prvým krokom k prispôsobeniu priestoru tak, aby vyhovoval potrebám vašich klientov. Nepochybne najdôležitejším prvkom je komfortné sedenie.

Do čakární už dávno nepatria len stoličky, ale aj sedačky a kreslá. Najmä v čakárňach v biznis prostredí sú nevyhnutnosťou. Pre zvýšenie komfortu a úrovne dizajnu poslúži najmä nábytok na mieru, pod ktorý spadá aj modulárny typ nábytku – dokáže sa totiž najlepšie prispôsobiť dispozícii miestnosti, čo mnohé sériovo vyrábané kusy nábytku nedokážu, nevynímajúc sedačky. Pri výrobe sa modulárne sedenie prispôsobuje kompletne potrebám klienta a nepodlieha klasický štandardom. Zákazník má väčšiu kontrolu nad tým, aký nábytok si zakúpi – môže si definovať tvar sedenia, farbu, materiál, tvar podrúčky a podobne. Modulárny nábytok umožňuje zákazníkovi prispôsobiť sedenie podľa potreby, a zároveň ho nenúti robiť kompromisy medzi dizajnom a dispozíciou sedačky.

Náš tip: Sedačka fold_it má dizajnovú modulárnu možnosť riešenia – môže byť vyrobená aj ako sedačka a konferenčný stolík v jednom.

Sedačka form_it je vďaka tvaru podrúčok špeciálnym dizajnovým kúskom vhodným špeciálne do dizajnového prostredia. V rovnakom dizajne je možné vyrobiť aj kreslá.

Tip: V súvislosti so sedením si si dajte pozor, aby sedačka nebola umiestnená na priamom slnku. Ak ju nie je možné orientovať mimo okien, určite sa vám zíde záves, ktorý bude tlmiť dobiedzajúce slnečné lúče. Ďalšie tipy pre výber najvhodnejšieho materiálu a celkové tipy pre výber sedačky sme popísali v ďalších článkoch v našom Magazíne. 

Dva krát merajte, raz strihajte

Aby ste splnili všetky podmienky atraktívnej čakárne, je dôležité zamerať sa na tri najdôležitejšie spomenuté parametre – funkčnosť, pohodlie a dizajn. Skôr, ako sa pustíte do plánovania redizajnu čakárne, poriadne si zmapujte svojich klientov a ušite ju na mieru ich potrebám.