Nemusí byť len základným, podkladovým materiálom. Pre jeho praktické, no aj estetické vlastnosti betón pokojne vystavte na obdiv. Či už v podobe steny, nábytku alebo doplnkov.
Sivý, chladný, príliš obyčajný, neestetický? Možno tak na prvý pohľad môže betón pôsobiť, avšak v správnom prevedení a s vhodnými doplnkami sa stane neprehliadnuteľným solitérom v miestnosti. Hodí sa do interiéru zariadeného v industriálnom, glamour aj minimalistickom štýle, ozvláštni ktorúkoľvek miestnosť, vynikne pri výrazných farbách aj vzoroch. Ako ho skombinovať, aby nepôsobil príliš surovo či fádne?
Nielen na steny či schody
Možností, ako do interiéru vniesť betón, je mnoho. Najčastejšie sa objavuje na stenách, ale aj stropoch, schodiskách a podlahách. Môžete priznať pôvodný betón, alebo ho vytvoriť pomocou stierok, omietok, tapiet či obkladov. Závisí to od možností a výsledného efektu, ktorý očakávate. Pohľadový betón si už dnes vďaka jednoduchým postupom vytvoríte aj sami. Ak sa však predsa obávate výsledku, prenechajte prácu profesionálovi.
Nie každému betón vyhovuje na veľkých plochách, niekam sa vo veľkých rozmeroch ani nehodí. To však neznamená, že sa ho musíte úplne vzdať – krásne vynikne na nábytku či jeho častiach, ale aj na bytových doplnkoch od váz a kvetináčov cez lampy, hodiny či misy až po organizéry, stojany na perá, obrazy alebo sošky. Nebojte sa experimentovať a dať si napríklad zhotoviť akýkoľvek vysnívaný doplnok na mieru.
Materiál mnohých tvárí
Pohľadový betón sa okrem svojich estetických vlastností vyznačuje aj mnohými praktickými. Jednou z nich je bezproblémová údržba. Netreba ho špeciálne ošetrovať, nevidno na ňom prach ani špinu a navyše sa jednoducho čistí. Ak ho zvolíte na väčšie plochy, udrží teplo a poslúži aj ako protipožiarna ochrana. Navyše ide o jednu z dostupnejších a k životnému prostrediu šetrnejších možností.
Poteší aj jeho kombinovateľnosť. Vďaka neutrálnej farbe sa hodí do takmer každého interiéru, ku každej farbe a vzoru. S drevom pôsobí harmonicky, v kombinácii so sklom zas vytvorí miestnosť v klasickom duchu.
Vedeli ste, že? … betón je najpoužívanejším materiálom na svete. Ročne sa ho spotrebuje približne 20 miliárd ton. Najväčším spotrebiteľom sú Číňania, ktorí sa na tomto množstve podieľajú až polovične. Obľúbeným je najmä pre svoju dostupnosť a trvácnosť, ktorú dosvedčuje aj fakt, že Panteón v Ríme bol postavený okolo roku 120 nášho letopočtu a stále stojí bez podpory. Je tak najväčšou nepodporovanou betónovou stavbou na svete.
S čím betón kombinovať?
Ak preferujete industriálny štýl, popri betóne nesmie v priestore chýbať kov či koža. Predstavte si obývačku s konferenčným stolíkom z masívneho dreva, doplneným o kovové nožičky a detaily, a pri ňom pohodlnú sedačku. Nad nimi visí lampa z pohľadového betónu a oproti sedačke sa nachádza kamenný krb. Industriálnejší vzhľad dosiahnete, ak bude sedačka kožená, rustikálny nádych miestnosti dodajú drevené stropné trámy.
Betón však môže vyznieť aj omnoho prívetivejšie a jemnejšie, keď ho skombinujete s výraznými farbami. Krásne pri ňom vynikne žltá, oranžová, ale aj modrá či tyrkysová. Maximálne ho oživia rastliny alebo mach. Vytvorte si doma kútik s vlastnou džungľou, alebo si na stenu zaveste machový obraz, ktorý nielen upúta pozornosť, ale zároveň pomôže s nadmernou vlhkosťou.
Interiéroví dizajnéri dali betónu ako estetickému doplnku šancu už dávnejšie. Skúsite to aj vy? Ak áno, dajte nám vedieť, v akej forme ste ho do príbytku zakomponovali a inšpirujte tak aj ostatných.