Skip to main content

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Túto frázu môžeme pokojne použiť aj v prípade interiérového dizajnu. A ktože je tým novým kráľom? Predsa maximalizmus. Trend, ktorý prináša vrstvy bohatých textúr, farieb a vzorov a poteší všetkých zberateľov. Ako ho v interiéri uchopiť, aby nepôsobil gýčovo?

Po recesii v roku 2008 sa trendy v dizajne upriamili na minimalizmus. Popularitu škandinávskeho dizajnu zvyšoval aj švédsky výrobca nábytku a doplnkov, ktorý jasne definoval, ako má vyzerať sofistikovaná a útulná príťažlivosť. Z minimalizmu sa stal doslova kult, a to nielen v interiérovom dizajne, ale aj v oblasti módy a životného štýlu.

Ako sa ekonomika v nasledujúcom desaťročí zotavovala, ľudia opäť začali zapĺňať svoje domovy umením a doplnkami. Dlhoročnú popularitu severského minimalizmu prekonal veselý eklektizmus. Tento trend je obzvlášť viditeľný v generácii mileniálov, ktorí do svojich priestorov radi začleňujú rastliny aj eklektické farby a rôzne doplnky. Keďže minimalizmus je spojený s jednoduchosťou, poriadkom a harmóniou, mohlo by sa zdať, že porušením týchto pravidiel vznikne chaos. Nie je to však tak, stačí sa držať našich rád.

Štýl, ktorý nie je pre každého

Kým minimalizmus uprednostňuje zbavenie sa nadbytočných vecí, maximalizmus je o farbách, tvaroch a textúrach, ktoré spolu vytvárajú nadštandardný, avšak stále estetický priestor v duchu „guilty pleasure“ (pozn. redakcie: “previnilé” potešenie). Uznávame, nie je to štýl pre každého. V skutočnosti ide o jeden z „najťažších“ trendov, ku ktorému často potrebujete odborníka. Ľudia, ktorí k nemu inklinujú, sú kreatívni a spravidla bývajú zberateľmi rôznych predmetov či suvenírov, od abstraktného umenia, cez krištáľové lustre až po ihly po starej mame.

Kabinet kuriozít

Maximalizmus ako štýl je tu už celé stáročia, menil sa len spôsob, akým sa prejavuje v našich domovoch. Myšlienka ukazovať naše obľúbené veci však nie je novým konceptom. Maximalizmus bol kedysi spôsobom, ako mohli majetní ľudia predvádzať svoje bohatstvo. Jedným z príkladov je kabinet kuriozít, teda samostatná miestnosť alebo neskôr výkladná skriňa na zbierky predmetov a artefaktov. Takéto kabinety boli obľúbené v Európe v období renesancie. Malé súkromné múzeá boli odhora nadol preplnené pokladmi.

V Spojenom kráľovstve zažil maximalizmus svoj vrchol počas viktoriánskej éry, kedy ľudia milovali „materiálno“, spotrebný tovar bol čoraz dostupnejším a každý centimeter ich domovov musel byť pokrytý dekoratívnym prvkom od tapiet cez koberce až po závesy. Takýto dizajn reprezentoval názor, že každý človek má svoju vlastnú osobnosť a maximalistický prvok odráža snahu predviesť ju návštevníkom rovnako ako svoje súkromie. Maximalistický štýl obľubovala napríklad aj legendárna módna návrhárka Coco Chanel.

Maximalizmus a jeho eklektický mix

Dnešný maximalizmus čerpá z histórie. Len si predstavte londýnsky dom vo viktoriánskom štýle so vzorovanými tapetami, ťažkými závesmi a trochou chaosu (ten je však len zdaním). Alebo hnutie Memphis a jeho hravé farby, vzory, geometriu a zvlnené siluety, ktoré do interiéru vnesú hravú atmosféru 80. rokov. Maximalizmus by sme mohli popísať ako eklektický mix množstva farieb, potlačí, textúr a dekoratívnych predmetov v jednom priestore. Dokonalým príkladom moderného maximalizmu je napríklad apartmán americkej módnej návrhárky Tory Burch v New Yorku, ktorý zariaďoval architekt a dizajnér Daniel Romualdez.

Do obrázkov interiérov presýtených farbami a umeleckými dielami sme sa dnes mohli zamilovať aj vďaka sociálnym sieťam. Maximalizmus tak opäť zažíva svojich päť minút slávy. Experimentovanie s ním si vyžaduje trochu odvahy, za odmenu vás však ponorí do zábavného, sofistikovaného a jedinečného priestoru.

Zaujímavou sedačkou pre maximalizmus môže byť naša sedačka form_it vďaka jej originálnemu riešeniu prevesených podrúčok. Jej farebné prevedenie je možné realizovať v širokej škále farebných prevedení.

15 tipov, ako si zariadiť interiér v štýle maximalizmu

Ako vytvoriť maximalistický interiér, v ktorom sa budete cítiť príjemne? Jeho základom sú sýte farby a bohaté textúry, vrstvenie, rôznorodé doplnky a umenie.

  1. Menej je viac v tomto prípade neplatí, skôr sa držte nového hesla viac je viac.
  2. Bavte sa hrou vzorov a farieb. Kľúčom k dosiahnutiu takéhoto interiéru sú tapeta s výrazným vzorom, lesklý lakovaný nábytok a množstvo doplnkov.
  3. Pri vzoroch sú vítané vzory kvetín, zvieracích potlačí či rôzne abstraktné vzory. Biele steny ustupujú originálnym tapetám, na ktorých vidieť tropické kombinácie ako palmové listy, strelícia či banánovník.
  4. Uprednostňujte sýte farby – prvé husle hrajú odtiene ako smaragdová, tmavomodrá, fialová, zafírová, fuchsiová aj čierna. Ich efekt zmierni svetlý nábytok, zvýrazní ich, naopak, tmavší nábytok.
  5.  Farbou môžu byť natreté nielen steny, ale aj stropy. Strop je v tomto štýle akousi piatou stenou.
  6. V miestnosti by mal byť jeden predmet, maximálne dva, s „wau efektom“ – oko sa potrebuje zamerať na niečo ohromujúce – zvoľte si za „statement piece“ napríklad preplnenú policu s množstvom kníh či stenu ovešanú umením, prípadne zbierku rastlín v miestnosti.
  7. Aby sa oko zase „uzemnilo“, nezabudnite v interiéri na materiály ako drevo alebo mramor, napríklad na príručných stolíkoch, ktoré interiér vizuálne odľahčia.
  8. Nech čo najmenej priestorov zostane „nahých“. Oblečte ich do farby, tapety, látky a podobne.
  9. Dôležité je vrstvenie – vezmite si veci, ktoré máte radi a navrstvite ich na police, stolíky, steny a nábytok. Toto si však vyžaduje určitú zručnosť a vedomosť, kedy prestať. Nechcete predsa chaotický výsledok.
  10. Stavte na mix rôznych štýlov, historické prvky doplňte modernými, miesto tu má retro štýl aj art deco.
  11. Nebojte sa výstrednosti, môže ísť o zaujímavý retro nábytok či doplnok ako vtáčia klietka alebo zvieracia lebka. Čím výstrednejšie, tým lepšie.
  12. Z textílií sú obľúbené plyš, velúr a zamat – dodajú eleganciu a žiadané odlesky.
  13. Použite zlaté akcenty v podobe podstavcov lámp, ozdobných rámov, trblietavých svietnikov či pozlátené dekorácie v tvare ovocia.
  14. Maximalizmus je veľmi osobitý ale i rôznorodý. Rád porušuje konvencie a dáva prednosť individualizmu. Nebojte sa preto popustiť uzdu svojej fantázii.
  15. Hranica medzi dobre zvládnutým interiérom v tomto štýle a gýčom je veľmi tenká. Preto buďte opatrní. Nebojte sa prizvať si na pomoc skúseného interiérového dizajnéra.