Skip to main content

Dokážu prepožičať miestnosti nezameniteľný charakter a dotvoriť dizajn do dokonalosti. Zároveň vedia dosiahnuť to, na čo steny s obyčajnou maľovkou doplnené o obrazy a dekorácie nestačia – skutočný estetický zážitok z pobytu v priestore. Ukážeme vám, aký nábytok zvoliť pre jednotlivé štýly populárnych dizajnových obkladov steny.

Monochromatický interiérový dizajn

Monochromatické farby v interiérovom dizajne neznamenajú voľbu jednej farby, ktorá bude použitá všade. V skutočnosti sa jedná o použitie viacerých odtieňov jednej základnej farby, z ktorej sa vytvorí monochromatická paleta rôznych jej tónov pre vytvorenie uceleného vzhľadu. Výsledkom je luxusný, elegantný štýl, ktorý je navyše mimoriadne vhodný pre vrstvenie pomocou obkladov steny.

Keďže farba, ktorú si vyberiete bude základom celého dizajnu, je dôležité vybrať odtieň, ktorý bude vyhovovať vašej estetike. Pri experimentovaní s monochromatickým dizajnom odporúčame začať s neutrálnym tónom, ako je čierna, biela, sivá alebo hnedá, aby bol celý proces dosiahnutia estetického vzhľadu jednoduchší. Ako v prípade tohto interiéru, kde boli zvolené rôzne odtiene sivej – ako na nábytku, tak aj na dekoratívnom obklade. Pre oživenie je vhodné monochromatický interiér doplniť o metalické akcenty, napríklad jemnej zlato-hnedej, ako sú v tomto prípade akcenty na nohách sedačky či na konferenčnom stolíku. (Sedačka: fold_it by Arteston).

Rovnaká sedačka použitá v tmavšom monochromatickom interiéri s veľkoformátovým, tmavým obkladom. Dosiahnutie toho, aby sa tmavý dizajn domu javil pohodlne a prístupne, si vyžaduje starostlivú pozornosť venovanú osvetleniu, kompozícii a kontrastu – bez týchto úvah by sa aj tie najlepšie zamýšľané čierne steny alebo sivé podlahy mohli rýchlo stať preplnenými.

Rovné línie v atraktívnom, jednoduchom obklade steny zakomponované do teplého, hnedého monochromatického dizajnu. Celá harmónia odpočinkovej zóny obývačky je dosiahnutá vďaka geometrickým tvarom či už vďaka dekoru obkladov steny, ale aj oblému nábytku stolíka a pohodlnej sedačky. (Sedačka na fotke: join_it by Arteston)

Obklady pre minimalistický škandinávsky interiér

Škandinávsky interiér využíva neutrálnu farebnú paletu, preferuje prírodné odtiene a materiály, ako svetlé drevo a koža, mäkké a útulné textílie a zemité farby. Využíva minimum dekorácií a práve pre tento dizajnový štýl sú vhodné obklady.

Namiesto voľby rôznych dekorácií poslúži pre zútulnenie miestnosti vhodný obklad. Ak je vám najbližší škandinávsky dizajn, zvoľte napríklad takýto prírodný dekor imitujúci dubové drevo.

V prípade otvorených multifunkčných priestorov spoločnej kuchyne, obývačky a jedálenskej časti je vhodné použitie obkladu na definovanie priestoru, optické rozdelenie. Následne sa zvolená farba obkladu môže prepojiť so zvyškom priestoru prostredníctvom nábytku, ako v tomto príklade – obklad imitujúci drevo na kuchynskej stene je rovnaký, ako obývačkový stolík a jedálenský stôl so stoličkami. Kombinácia so sivou vo forme kuchynského pultu, sedačky a koberca vytvára útulný, príjemne minimalistický dojem. (Sedačka na fotke: form_it)

Boho – glamour štýl

Tento koncept vznikol spojením prirodzenej krásy svetáckeho bohémskeho štýlu s elegantnými, priam luxusnými prvkami. Boho štýl je v samotnej podstate akási slobodomyseľná estetika, ktorá mieša rôzne kultúry a umelecké prejavy do eklektického štýlu s dôrazom na organické prvky a prírodu. Glamour doňho vnáša viac sofistikovanosti a nadčasovú eleganciu.

Osviežujúci interiér v glamour štýle s prvkami boho, kde tak isto vytvára obklad steny z úzkych lamiel ideálne pozadie pre vyniknutie jedinečných kúskov nábytku. Gauč v žltej farbe a zlaté ozdoby akcentujú s tmavým nábytkom v miestnosti (Sedačka na fotke: form_it)

V poslednom období populárny lamelový obklad steny je vhodný kandidát na spestrenie priestoru navrhnutom v boho štýle, ak nechcete zájsť príliš do ezotericky pôsobiaceho interiéru, ale ponechať ho v nádychu elegantného vintage bohémskeho dizajnu. Skvele sa dopĺňa so štruktúrovanými textíliami a nezatieni ani výraznejší zdobený solitér, ako je v tomto prípade na obrázku ozdobný luster. Pre dosiahnutie tej správnej elegancie je však potrebné zvoliť vhodnú sedačku. Napríklad sedačka join_it (na obrázku) má originálny spôsob riešenia podrúčok ktoré pôsobia, akoby boli na sedačke nasadené a stredové šitie s nariasením, čo z nej robia originálny kus nábytku.

Mramorová elegancia

Jeden z najdlhšie používaných dekoratívnych materiálov histórie môžete do svojho interiéru preniesť práve pomocou kvalitných mramorových imitácií na obkladoch.

Nestarnúci mramor je vďaka jeho elegancii stvorený pre klasický a jemný glamour dizajn. Miestnosti prepožičia luxusný vzhľad aj bez použitia zložitých interiérových dekorácií. Vychutnávať si tak môžete skutočne kráľovský minimalizmus. (Sedačka na fotke: join_it by Arteston)

Obklady s mramorovou kresbou môžu byť do priestoru zakomponované kreatívne, ako v prípade tejto spálne v štýle art-deco. Jednotlivé panely sú podsvietené, takže spôsobujú pridanú hodnotu optickej 3-D ilúzie.

Našli ste si spomedzi uvedených príkladov svojho favorita? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentára pod článkom či na sociálnych sieťach. Ak by vás viac, ako obklady zaujímali skôr tapety, pozrite si náš článok.