Skip to main content

Kým donedávna mali interiéry pečať škandinávskej jednoduchosti a trendy hlásali jednoduchosť a všadeprítomnú bielu, do popredia sa v poslednom období dostávajú aj luxusnejšie materiály a glamour štýl. Akými trendmi pre rok 2022 sa riadiť, ak je pre vás kvalitný a zároveň dizajnovo zariadený interiér nevyhnutnosťou?

Aj keď trendy sú v interiérovom dizajne, rovnako v móde, veľkou témou, pri ich nasledovaní si uvedomíte, že najvyššou métou je aj tak nadčasovosť interiéru. Ak potrebujete začať „od podlahy“, položte na zem drevo – napríklad parkety vo vzore rybej kosti a zahaľte steny do zemitých odtieňov. Tento rok vládnu odtiene od pieskovej až po tmavohnedú.

Keď interiér potrebuje trochu drámy

Škandinávsku jednoduchosť a hygge domácnosti ako zo severských magazínov postupne dopĺňajú (a niekde možno až vytláčajú) výrazné prvky, ktorými si ľudia kompenzujú únavu zo svetlých interiérov. Popri svetlom dreve sa začínajú presadzovať aj dramatickejšie tmavšie odtiene a namiesto elegantných, ale trochu nudných sivých pohoviek vídať v návrhu dizajnérov i odvážnejšie a honosnejšie tmavozelené sedačky. Ich odtieň si zase dokonalo rozumie s čiernymi akcentmi a lesklými kovmi.

Zelená sedačka join_it

Zelená je témou roka, o jej popularite svedčí aj fakt, že minulý rok zaznamenal Pinterest nárast vyhľadávania inšpirácií zelených interiérov až o 80 %. To sa premietlo aj do farby roka podľa spoločnosti Benjamin Moore, ktorou je jemná šalviová zelená s názvom October Mist. Pripomína stonku kvetu. Farbou kvetov sa zase inšpirovali v spoločnosti Pantone. Ich odtieň roka, bledofialová Very Peri má názov odvodený od Periwinkle, teda zimozelene.

Inšpirácia prírodou aj sochárskym umením

Tak ako nám posledné roky s pandémiou priniesli spoločenské zmeny, menia sa teraz aj naše interiéry. Začali sme sa viac starať o to, čo v nich máme a snažíme sa do nich čo najviac vniesť to najprirodzenejšie – teda prírodu. A pretože príroda nemá v obľube 90-stupňové uhly, najbližšie obdobie sa zamerajte na siluety nábytku. Zakrivené formy totiž podvedome vnímame ako bezpečné a prívetivé, preto na nás takýto interiér pôsobí upokojujúco.

Biomorfný, alebo inak povedané, organický dizajn vznikol ako reakcia na Bauhaus a jeho pravé uhly. V tej dobe boli jeho hlavnými predstaviteľmi manželia Eamsovci – americkí dizajnéri, ktorých diela definovali pojem biomorfná moderna.

Dnešné techniky práce s materiálmi umožňujú vznik mnohých nádherných kúskov nábytku, ktoré by sa kedysi vyrábali len ručne, a teda zdĺhavo, alebo by možno vôbec nevznikli. S precíznym vyhotovením sa spájajú doslova sochárske línie, ktoré prinášajú spojenie remesla, dizajnu, prírody a umenia. Takýto kúsok bude nadčasovým solitérom, preto sa oplatí investovať do jeho vyššej ceny. Doba lacných náhrad je preč.

Udržateľné materiály, kam sa len pozriete

Najjednoduchším spôsobom, ako dostať prírodu do interiéru, sú materiály. V obývačke je to napríklad koža na pohovke, v spálni zase ľanové obliečky. Okrem nich sa môžete obklopiť drevom, bavlnou, prírodným kameňom či keramikou. Tento trend je v súlade s myšlienkami trvalej udržateľnosti, ktoré sa čoraz hlasnejšie ozývajú zo všetkých strán. Ak sa chcete touto cestou vydať  aj vy, podporte lokálnych výrobcoch. Investujte do kúskov nábytku a doplnkov, ktoré sú v domácnosti najpoužívanejšie. Mali by odolať času a na ich kvalite vám najviac záleží.

V súvislosti s udržateľnosťou je namieste i odolnosť. Do popredia sa preto dostávajú textílie ako buklé a menčester, ktoré môžete použiť od poťahu nábytku až po doplnky v podobe vankúšov. Luxusne v interiéri pôsobí aj zamat s jeho štruktúrou. V podobne závesov bude ideálnym materiálom pre interiér v glamour štýle. Doplňte ho zlatými a mosadznými detailmi a užívajte si ich lesk.

Niečo extra na záver

Domov je miesto, v ktorom sa chceme cítiť bezpečne, príjemne, ale aj výnimočne. Ak hľadáte niečo extra, porozmýšľajte nad obkladom stien. O slovo sa hlásia nielen drevené lamely, ktoré sa stali v poslednom období jedným z najpoužívanejších prvkov, ale aj menej propagované (ale to elegantnejšie) nástenné 3D obklady.

Luxus vyjadrite materiálmi aj farbami. Sýte zemité odtiene či kráľovská modrá vyniknú v interiéroch zariadených v glamour štýle.

Ak si nerozumiete s farbami, vyskúšajte to s textúrami. Vrstvenie v interiérovom dizajne nie je žiadnou vedou. Postačí malý experiment a uvidíte, ako ľahko zmeníte vzhľad celej miestnosti.