Skip to main content

Veľtrh Ambiente v nemeckom Frankfurte je udalosťou, zapísanou v kalendári všetkých milovníkov dizajnu. Okrem ikonických nábytkárskych značiek či nováčikov s trúfalými víziami totiž každoročne definuje trendy, ktoré ovládnu interiéry v nastávajúcom období. Viete, ktoré to sú?

Prognózy trendov sú výsledkom celosvetového výskumu aktuálneho životného štýlu a fenoménov, ktoré momentálne ovplyvňujú našu spoločnosť. V dnešnej rýchlej dobe podľa nich mnohí hľadáme najmä pokoj a účel.

 

Veľkými témami sú udržateľnosť, návrat k prírode a recyklácia. Kľúčové trendy z Ambiente 2019 demonštrujú, aké atraktívne a rozmanité môžu byť výsledky týchto faktorov.

Quiet surrounding  – tiché prostredie

Názov prvého z trendov si môžeme voľne preložiť ako tiché alebo pokojné prostredie. Charakterizuje ho jednoduchá krása. Praktické, až triviálne produkty uspokojujú túžbu po pohode a úprimnosti. Prístav pre život bez stresu vzniká využitím jemných farieb, pričom dôležitý je rešpekt k materiálom a ich podstate.

1. Yellow Ocher Italian linseed oil / Dinesen Oak, 2. Basket by Benjamin Hubert for Republic of Fritz Hansen, 3. CAN by Ronan & Erwan Bouroullec for HAY, 4. Paris Blue Bright linseed oil / Dinesen Oak, 5. Chair Charlie by ecoBirdy, 6. Funquetry cabinet by Nada Debs, 7. Container Kiwi by ecoBirdy, 8. Blanket Carrier by Teemu Järvi Illustrations, 9. Bowl Small + Medium by Kristina Dam Studio, 10. DC08 BASIS table / David Chipper eld / e15, 11. Loft Chair by Thomas Bentzen for Muuto, 12. Höganas Keramik by Front for Rörstrand, 13. 30 DEGREES by Johan van Hengel for HAY, 14. Verona Green linseed oil / Dinesen Oak

© Messe Frankfurt Exhibition GmbH

Farebná paleta

Harmonické prostredie vytvárajú prevažne tlmené prírodné odtiene s upokojujúcimi účinkami.

© Messe Frankfurt Exhibition GmbH

Materiály a povrchy

Prírodné materiály dizajnéri kombinujú s túžbou po experimentovaní a láskou k tradičným remeselným technikám. Textílie ako vlna, hodváb, konope a ľan, ako aj drevo, kameň, slama, hlina a keramika – prírodná alebo glazovaná – sú v mnohých prípadoch recyklované.

1. Funquetry Swirl side table by Nada Debs, 2. Mariposa Sofa by E. Barber & J. Osgerby © Vitra, photo Marc Eggimanni, 3. Eileen Fisher DesignWork/ Waste No More, 4. iStock.com/Ninja Artist

© Messe Frankfurt Exhibition GmbH

Pre inšpiráciu konkrétnym interiérom, zariadeným v štýle trendu Quiet surrounding prejdite na článok Bývanie v oáze pokoja – bývanie podľa najnovších trendov.