Skip to main content

Nemusíte byť neskonalými fanúšikmi ezoteriky, aby ste si zariadili kanceláriu podľa pravidiel feng-šuej. Vedzte, že z nich vyťaží aj úplný racionalista a prakticky založený človek. Ako na to?

Základom je cítiť sa dobre

Feng-šuej, v preklade vietor a voda, je tisícky rokov staré čínske umenie, ktorého cieľom je priniesť do života pozitívne zmeny vďaka súladu človeka s okolitým priestorom. Dodržaním niektorých pravidiel, ktoré k tomuto umeniu neodmysliteľne patria, si tak dokážete aj v kancelárii vytvoriť harmonické prostredie, zmierniť stres či dovoliť svojej kreativite, aby sa naplno prejavila.

Základom je zmapovanie priestoru a následné rozloženie nábytku. Ústredný bod kancelárie, ktorým je nepochybne pracovný stôl, sa odporúča otočiť smerom k dverám. Prehľad o tom, kto k vám vchádza, vzbudzuje v človeku pocit sily a kontroly. Podľa feng-šuej však nie je ideálne mať za sebou okná – môže to viesť k pocitu zraniteľnosti. Ak nemáte inú možnosť, ako stôl otočiť, kúpte si aspoň pevnú a mohutnú kancelársku stoličku, ktorá tento pocit vykompenzuje.

Poriadok okolo seba = poriadok v sebe

Možno na prvý pohľad triviálnou, no veľmi dôležitou súčasťou kancelárie zariadenej v duchu feng-šuej je poriadok. Ideálne je mať na pracovnom stole aj okolo seba len veci, ktoré skutočne potrebujete, prípadne také, ktoré vám v prípade potreby pomôžu odreagovať sa, nabrať druhý dych a načerpať inšpiráciu.

Ak k nim patrí umenie, zaveste si na stenu obľúbený obraz, ak vám pomáhajú motivačné citáty, dajte si ich na viditeľné miesto. Ale použite skutočne len také, ktorými sa v živote riadite, alebo vás nabudia. Mať na stene klišé len preto, že to dobre vyzerá, nemá veľký význam. Naopak doplnky, ktoré vám aj v horších chvíľach pripomenú vašu silu a šikovnosť, sú výborným nástrojom na podporu kreativity aj sebavedomia.

(Foto: bergeraints.com)

Kreativitu „nakopnete“ aj vhodne zvolenými farbami. Vo všeobecnosti sa odporúča používať svetlé odtiene, no keď pridáte pár akcentov napríklad v žltej či oranžovej farbe, podporíte tvorbu nápadov a zároveň vytvoríte dizajnový a originálny priestor. Ak je vaša práca príliš stresujúca, nezabudnite do kancelárie vniesť zelenú farbu, ideálne v tej najprirodzenejšej podobe – v podobe rastlín. Zvoľte živé, bez pichliačov a s oblými listami. Tie vnesú do pracovne život a navyše prečistia vzduch.

TIP: Keďže v zápale práce často strácame pojem o čase a popri mnohých povinnostiach sa môže ľahko stať, že zabudneme kvety poliať, do kancelárie je vhodné vyberať nenáročné rastliny, akými sú napríklad tučnolist, lopatkovec, figovník kaučukový či antúria.

(Foto: plantpop.com)

Zariadená v súlade s prírodou

Oblé by nemali byť len listy na kvetoch, ale aj hrany nábytku. Príliš ostré podvedome vytvárajú tlak a zvyšujú pocit stresu. Nábytok by mal byť z prírodných materiálov, aby ste aj napriek vyslovene pracovnému prostrediu medzi štyrmi stenami a s množstvom elektroniky udržali v miestnosti čo najväčšie prepojenie s prírodou.

Stôl je najlepšie vyberať z dreva, ak do pracovne umiestňujete aj sedačku, pouvažujte nad koženou. Doplnky z kameňa alebo kovu, fontána či sviečky zas do miestnosti vnesú silu ostatných elementov. V zmysle udržiavania poriadku však netreba nič preháňať. Prepojenie s prírodou navyše dosiahnete aj tým, že do kancelárie vpustíte čo najviac prirodzeného svetla.

V relaxačnej zóne v kancelárii by mali prevládať prírodné prvky, svetlé farebné odtiene a pohodlné štruktúry textílií. Sedačka na fotke: form_it

Aj keď v niektorých ľuďoch výraz feng-šuej vyvoláva vyslovene energetickú či ezoterickú asociáciu, snáď sme aj my sčasti dokázali, že pracovňa, ktorá je zariaďovaná s ohľadom na princípy tohto umenia, nemusí vyzerať len ako zenová záhrada, ale môže byť aj moderná a štýlová. Ak v podobnom prostredí pracujete, alebo sa ho chystáte vytvoriť, pošlite nám fotografie a inšpirujme sa navzájom.