Skip to main content

V krajinách preslávených vysokou úrovňou kaviarní, ako sú Rakúsko, Francúzsko, či Maďarsko, kladú veľký dôraz na interiér, štýl a jedinečnosť. Tradícia európskych kaviarní vždy dbala na kultivované prostredie. V dobách dávno minulých, keď tempo života ešte nebolo veľmi rýchle, sa veľa rozhovorov udialo práve v kaviarňach. Doteraz je v nás táto tradícia kdesi uložená, a v príjemných chvíľach sa k nej neraz radi vraciame.

V európskych metropolách, najmä v Paríži, Lyone, Viedni, Grazi, či Budapešti, historické kaviarne dodnes fungujú, niektoré dokonca už stáročia, a svoj precízne vyladený dizajn nemenia, zachovávajú si kus histórie a odkaz na slávnych hostí. Kaviarne boli obľúbeným miestom stretávania sa umelcov, bohémov, stálej klientely a aj náhodní hostia si vychutnávali jedinečnú atmosféru priestoru, kde si dopriali dúšky kávy či občerstvenia.

 Zaujímavosť: Najstaršia stále fungujúca kaviareň v Paríži bola otvorená v roku 1686, v Salzburgu v roku 1700, v Budapešti v roku 1820.

Kaviareň Le Procope, najstaršie fungujúca kaviareň v Paríži. (Foto: Jean-Marie Hullot from France, Wikipedia Commons)

Projekt vašej kaviarne je výzvou, aby ste vytvorili svoj vlastný jedinečný štýl

Ako však zariadiť novovznikajúcu prevádzku v spleti rôznych životných aj umeleckých štýlov? Zariadiť ju tak, aby oslovila rôzne generácie, aby sa starí zákazníci radi vracali a noví pribúdali? Zariadiť interiér kvalitne a esteticky, aby ho v prudko meniacej sa dobe nebolo treba často obmieňať, je výzva pre majiteľov aj dizajnérov.

Kaviareň je spoločenský, a predsa intímny priestor, najbližší po našom domove, kde si chodíme oddýchnuť, učiť sa, či absolvujeme rodinné, kamarátske, ale aj pracovné stretnutia. Kaviareň je chrámom dobrej kávy, hostiteľom v ňom je milý personál a hostia sú srdcom tohto chrámu. Aby v ňom pulzoval príťažlivý život — musí byť ľudské úsilie zasadené v peknom a účelnom priestore. Len tak bude mať zákazník pocit, že kaviareň je trocha aj jeho „obývačka“.

Preto nezanedbajte interiérový dizajn kaviarne. Radi vám poradíme v prvých krokoch, a pri výbere príťažlivých prvkov, s dizajnom interiéru v súlade s architektonickým rázom priestoru.

Vytvorte ideu priestoru, z ktorej vyplynie ráz interiéru

Charakterom vášho priestoru je architektúra stavby, a tá je základným rysom. Dajte mu meno, ktoré vytvorí ideu priestoru, alebo naopak, idea vás priviedla k tomuto priestoru? Akokoľvek vášmu priestoru nájdite hlavnú myšlienku, od ktorej sa odvodí vizuálna predstava. Tomu predchádza ujasnenie si primárneho zákazníka. Máte kaviareň, ktorá víta ranné vtáčatá, a tých ospanejších rýchla šálka kávy prebúdza k aktivite cestou do práce? Alebo sa vo vašom priestore budú konať veľké, aj dôležité stretnutia, alebo rodinné oslavy? Poskytnete v intímnom osvetlení hĺbavý priestor pre knihomoľov a zaľúbencov?

Nebojte sa osloviť interiérového architekta, on vaše predstavy nakreslí a pomôže dotvoriť vašu myšlienku. Môžete si zariadiť kaviarenský priestor aj sami. Aj to je možnosť, ako sa o čosi viac spojiť s vašim biznisovým projektom. Treba sa však vyhnúť niektorým úskaliam. Na začiatku neľahkého rozhodnutia vstúpiť do gastro-podnikania, ste mali predstavu určitého priestoru. Možno bola táto túžba veľkým snom o kaviarni, kde je možné predstavu z mysle zhmotniť akoby lusknutím prstov. Aké jednoduché by to bolo, však?

Navrhnúť a realizovať vlastnú predstavu mnohí už skúsili – skoro každý aspoň vo svojej domácnosti a nemuselo ísť o veľké dizajnové riešenie. Určite ste však urobili  pár drobných úprav, napríklad v kuchyni, a tie vám pomohli s lepšou organizáciou. Aj o tom je interiérový dizajn, okrem estetickej stránky je rovnako dôležitá aj tá praktická.

Pri navrhovaní treba dodržiavať základné pravidlá, najmä vnímať priestor. Treba si vedieť zodpovedať otázky:

Aké je jeho najväčšie estetické plus? Má miestnosť vysoké stropy, je pôdorys stupňovitý? Aké veľké sú okná? Aké sú nedostatky priestoru, možno prepólovať  mínusy sofistikovaným riešením na praktické a užitočné prvky?

Začnite analýzou priestoru, zhodnotením jeho predností aj slabých miest

Ak ste už vstúpili do priestoru vašej budúcej kaviarne, či pri obhliadke priestoru alebo už ako šťastný vlastník, vlnu nadšenia rýchlo vystrieda obrovská výzva a istotne aj predstava podoby jej vnútorného vybavenia, obraz idylickej atmosféry s vidinou spokojných hostí pohodlne usadených pri šálke kávy či občerstvení.

Rozvážnosť je teraz najdôležitejší prístup, aj keď uvažujete o minimalistickom štýle, maximalizujte účelnosť snúbiacu sa s estetikou a pohodlím. Neunáhlite sa prvým dojmom v ponuke zariadenia, stavte na kvalitu materiálu a dizajn. S nakupovaním nábytku si dajte na čas. Najskôr priestor zanalyzujte, objavte jeho najväčšie nedostatky, zvýraznite prednosti. Princíp praktickosti skĺbenej s dizajnom musí byť neustálym podtónom pri každom kroku plánovania, nákupu a realizácie v priestore.

Venujte osobitý dôraz konceptu sedenia

Je dobré začať pracovať najskôr s časťami interiéru, ktoré sú dané a nedá sa s nimi pohnúť, ako napríklad dvere, okná, podlaha či výška stropu. Avšak kompletné zariadenie kaviarne nekupujte naraz, začnite hlavnými prvkami, ako sú stoly, stoličky či kreslá a až po zasadení do priestoru pokračujte menšími prvkami a detailmi. Zároveň to vo vašom rozpočte ustráži nepremyslené výdavky.

Rozmyslite, kde bude najlepšie umiestniť pracovný priestor — kaviarenský bar. Aj ten môže byť viditeľnou súčasťou dizajnu kaviarne, napokon, je to predsa jej dominanta, odkiaľ rozvoniava váš poklad — káva.

 Spravte si koncept sedenia, dbajte na dostatok priestoru pri usádzaní hostí. Namodelujte si aj mikropriestor pri stolíku, aby si dva susediace stoly navzájom neprebíjali intímnu zónu, aby zabezpečili aspoň vizuálny vnútorný okruh pre hostí pri jednom stolíku. Osobitne môžete vytvoriť aj priestor pre sólo hostí, ktorí prichádzajú do kaviarne jednotlivo, hľadajúcich tiché miesto alebo možno naopak, hľadajú jedinečné miesto, pri ktorom sa riadia skôr legendárnym princípom parížskych mademoiselle — vidieť a byť videná.

Tip redakcie: Navštíviť kaviareň značí vyhľadať príjemné posedenie pri káve, pri rozhovore. Preto sedeniu, či sú to stoličky, kreslá alebo pohovky, venujte osobitnú pozornosť. Dobrou radou je aj prirovnanie kúpy sedacieho nábytku ku kúpe topánok — pohodlie je prvoradé a umné vyladenie štýlu a kvality materiálov sa nikdy nezunuje, takým je napríklad aj sedačka form_it.

Nebojte sa kombinovať drevo, textúru aj farby

V takom veľkom priestore ako je kaviareň sa nemusíte báť použiť viaceré druhy a odtiene dreva, v kombinácii so sklom a jednou farebnou dominantou. Napríklad štruktúrou a odtieňom steny či výberom látky na čalúnenom nábytku dosiahnete zaujímavý, vyvážený dojem z priestoru. Nezabudnite, akú zem máte pod nohami — zohľadnite aj farbu a štruktúru podlahy. Či už ponecháte pôvodnú, alebo aj tá bude súčasťou rekonštrukcie, musí ladiť s celkovým dizajnom, najmä materiálom a farbou.

Interiérový dizajn kaviarne je o čosi náročnejší, keďže tento priestor má svoje špecifiká. Ovplyvňuje to vaše rozhodovanie pri vyvažovaní kompromisu medzi funkčnosťou a vzhľadom.

Pri výbere podlahy bude voľba najviac ovplyvnená kompromisom medzi želaným a praktickým riešením. Koberec nie je správnou voľbou, keďže je jeho údržba namáhavá, nehovoriac o tom, že v daždivý deň pohľad na mokrý a fľakatý koberec môže hosťa odradiť hneď pri dverách, a namiesto usadenia sa pri stole urobí otočku skôr, ako ho personál privíta. Dobre si premyslite vhodnú farbu podlahy. Snažte sa, aby na nej nebolo vidieť špinavé stopy topánok či prach naviaty z ulice, keďže nebudete mať možnosť podlahu umývať niekoľkokrát za deň.

Osvetlenie je kapitolou samou o sebe, avšak netreba za ním hľadať veľkú vedu. Najlepšie a najkrajšie osvetlenie je to prirodzené. Snažte sa ho maximalizovať, okná zbytočne nezatemňujte ťažkými závesmi, a ďalšie osvetlenie miestnosti už iba doplňte. Neustále dbajte na praktickosť, avšak pripravte aj také stoly, ktoré budú mať tlmenejšie osvetlenie a vytvoria intímnejší charakter. Určite nezabudnite ani na klientov, ktorí aj chvíle v kaviarni využijú na prácu, alebo si chcú čítať pri dobrom osvetlení. Vytvorte oba priestory, aby vaši zákazníci mali možnosť výberu.

Vytvorte priestor pre umenie

Premyslite aj priestor pre dizajnérske kúsky, napríklad knižnicu či obrazy, alebo hudobný kútik, týmito prvkami dotvoríte tému kaviarne. Tento prvok by mal byť výraznou charakterovou linkou a nemali by mu konkurovať veľké kusy nábytku, dokonca ani bar a sedenie, ktoré budú ideu kaviarne vytláčať do úzadia.

A ešte jedna dobrá rada k obrazom: načrtnite si stenu, kde budú visieť obrazy, aj prvky pred ňou, ktoré do pohľadu na obrazy zasahujú. Zakreslite, ako budú obrazy rozmiestnené, začnite od najväčších, a umne a citom rozvrhnite kompozíciu ich vzájomného usporiadania. Obrazy nemusia byť len na stene, môžete ich zakomponovať aj na poličky či do knižnice.

Malé detaily pre veľký dojem

Okrem toho, že budete dbať na výber dobrého interiérového dizajnéra a štýl dizajnu, rozmýšľajte aj nad grafickým dizajnom ponukového lístka — menu. Aj logo pred kaviarňou či typografia na tabuli s ponukou dotvára finálny vizuálny dojem.

V neposlednom rade sa inšpirujte tým najlepším zo sveta: či už osobnou návštevou obľúbených konkurenčných kaviarní, alebo na internete sledujte súčasné trendy, vyhľadajte ocenené riešenia, inšpirujte sa svetovými dizajnérmi. V oblasti sedacieho nábytku za zmienku stoja; Ronan a Erwan Bouroullec, Marc Newson, Karim Rashid či Eero Aarnio. Držíme palce pri navrhovaní vašej kaviarne snov.