Skip to main content

Aj vy ste si mysleli, že presne viete, čo chcete, až kým ste nevstúpili do predajne s nábytkom, či začali surfovať medzi obrázkami na internete? Áno, doba nekonečných možností sa prejavuje aj medzi sedačkami. Výrobcovia nábytku ponúkajú ohromujúce množstvo štýlov, tvarov, funkcií… Nákup kvalitnej sedačky je jednou z najdôležitejších investícií, ktoré pre svoj interiér môžete urobiť. Prečítajte si niekoľko rád, ktorými predídete najčastejším chybám pri nákupe.

1. Uvažujte o veľkosti a tvare

Vytiahnite meter a zistite, aká veľkosť sedačky najlepšie vyhovuje vášmu priestoru. Tiež sa rozhodnite, ako bude orientovaná. Ak máte väčšiu obývačku, musíte si premyslieť, akú časť z nej by mala zaberať. Odpovedzte si tiež na otázku, či chcete v izbe umiestniť aj nejaké ďalšie sedenie, kreslá alebo napríklad pufy. Aký tvar bude mať konferenčný stolík a akým činnostiam sa v obývačke najčastejšie venujete.

Ak je váš interiér otvorený a chcete sedačkou opticky vyčleniť jednotlivé funkčné zóny, dobre vám poslúži jednoduchá pohovka alebo sedačka v tvare písmena „L“. Tieto tvary sú tiež vhodné pre všetkých milovníkov filmov, ktorí radi trávia čas ich pozeraním. Sú totiž orientovaná jedným smerom a to väčšinou k televízoru.

Ak hľadáte sedačku, ktorá bude ohniskom vášho obývacieho priestoru, pretože býva miestom stretnutí rodiny a priateľov, vyberajte z tých v tvare „U“. Zaberajú trochu viac plochy, no poskytujú veľa miest na sedenie a výnimočný komfort. Praktickým riešením vo veľkorysejších obývačkách je aj umiestnenie dvoch rovných sedačiek oproti sebe. V tomto prípade si uvedomte, že vôbec nemusia byť rovnaké. Pridáte tak miestnosti na jedinečnosti.

Pozor ale na menšie izby. Veľká sedačka by ich opticky ešte zmenšila a pôsobili by stiesnene. Tu bude v centre pozornosti aj menšie sedenie. Dôležité je preto vybrať kúsok, ktorý je praktický a aj dizajnovo zaujímavý. Kúsok, ktorý obývačku pozdvihne a zároveň vytvorí základ pre jej ďalšie zariadenie.


Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /data/a/6/a639a883-412a-4f40-9c59-cff41643bb55/kroslakhome.com/web/wp-content/plugins/js_composer_salient/include/helpers/helpers.php on line 60

Tip:

Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, ako bude daná sedačka fungovať vo vašom interiéri, vystrihnite si z kartónu jej maketu a položte na plánované miesto. Poslúži vám aj kontrastná lepiaca páska, ktorou si siluetu sedačky môžete na podlahe ľahko naznačiť.

2. Otestujte komfort

Bežná sedačka má hĺbku sedenia najmenej 60 cm, čo prináša dostatok priestoru  na nohy aj pre vyššie osoby. Naopak, nízki, najmä starší ľudia, môžu pociťovať pri sedení na nej určitý diskomfort, pretože nedočiahnu dobre na operadlo.

Hĺbka sedenia sa pri jednotlivých modeloch líši, prípadne môže byť prispôsobiteľná. Preto, aj keď to môže byť vo svete online nákupov niekedy ťažké, choďte si vybranú sedačku otestovať. Vyskúšajte rôzne štýly a nájdite taký, čo poskytuje dobrú podporu pre váš chrbát.

 

Pokiaľ ide o výšku sedenia, pohybuje sa medzi 45 a 50 cm. Neexistuje žiadna správna alebo nesprávna výška, musíte len vyskúšať, čo je pre vás a vašich blízkych to pravé.

 

A nakoniec, skontrolujte celkovú dĺžku (bez podrúčok). Aby ste sa na ňu zmestili, keď dostanete chuť si trochu zdriemnuť.

Sofistikované riešenie otázky hĺbky sedenia predstavil dizajnér Michal Riabič so sedačkou Arteston fold_it s prispôsobiteľným operadlom.

3. Venujte pozornosť poťahu

Či už sa rozhodnete pre výraznú farbu, vzor alebo neutrálne odtiene, poťah sedačky bude mať veľký vplyv na charakter a náladu miestnosti. Vyberajte preto dôsledne, aby ste dosiahli to, po čom túžite. Aby bol poťah zážitkom aj na dotyk, voľte textílie s prímesou prírodných materiálov, ktorým býva najčastejšie vlna.

 

Okrem estetiky je dôležitá aj funkčnosť a praktickosť. Obzvlášť, ak máte psa, mačku alebo deti 🙂 V tom prípade vyberajte z látok, ktoré sa ľahko čistia – dajú sa odnímať alebo sú vyhotovené v takzvanej nešpinivej úprave. Pýtajte sa aj na odolnosť voči oderu, ktorá sa udáva v počte otáčok Martindale.

 

Praktickou variantou je tiež koža, ktorá sa v posledných rokoch teší, vďaka novým technológiám spracovania, opäť veľkej obľube. Je príjemne teplá na dotyk, dodáva sedačke punc luxusu, starne s gráciou a je veľmi nadčasová.

Poťahy sedačiek Arteston sú vyhotovené v úprave EasyClean, ktorá zabezpečuje vodoodolnosť a predovšetkým ľahké odstraňovanie nečistôt. Sedačku vďaka nej jednoducho očistíte vlhkou handričkou.

4. Pozrite sa pod povrch

Dobrý predajca a hlavne výrobca by mal vedieť deklarovať kvalitu „vnútorností“ sedačky. Hovoríme o ráme a molitanoch. Rám býva zložený z komponentov na báze dreva, prípadne kovu. Ako vysvetľuje Samuel Krošlák, zakladateľ značky Arteston, tajomstvo tkvie vo využití správneho materiálu na správnom mieste a v kvalitnom spájaní. „Rokmi skúseností s výrobou sme nadobudli know-how, vďaka ktorému vieme vyrobiť kvalitnú sedačku, ktorá vydrží dlhé roky, nevŕzga, má vysokú nosnosť a zároveň nie je príliš ťažká.

 

Čo však skutočne zásadne definuje kvalitu a aj cenu sedačky je molitan – jeho hustota, tvrdosť a typ. Aj keď pohodlie môže byť pri dvoch sedačkách v rôznych cenových úrovniach na začiatku porovnateľné, nekvalitné lacné molitany sa veľmi rýchlo deformujú. Už za 1 – 2 roky budete pozorovať prvé presedené miesta.“

Kostra a molitany sú z pohľadu pohodlného sedenia, ale aj životnosti sedačky kľúčové.

Praktickosť, dizajn, životnosť, komfort – to sú hlavné atribúty, ktoré by ste mali pri kúpe sedačky sledovať. No je tu ešte jedna vec, čo prináša sedačke pridanú hodnotu – značka. Značka, symbolizujúca hodnoty a tradíciu. Značka, ktorá nemá problém ukázať kto a ako vašu sedačku vyrobil.