Skip to main content

Kedysi boli neodlúčiteľnou súčasťou našich domácností, neskôr vyšli z módy a všetci sme ich strhávali zo stien. Dnes sa tapety opäť hlásia k slovu, no prešli výraznou premenou. Luxusné dizajny dodajú priestoru nový rozmer a prinesú estetický zážitok. Viete, ako tapety použiť, aby ste podčiarkli ich čaro?

Tapety sú späť

Jednoznačný návrat tapiet dokazuje aj vyhľadávanie tohto slova na Pintereste, kde v roku 2021 vzrástlo medziročne o 41 %. Niet sa čo čudovať. Dnes nájdeme v ponuke kvalitné tapety v dizajnoch od výmyslu sveta. Pár návrhov, ktoré sa stanú neprehliadnuteľným akcentom každej domácnosti, sme pre vás vybrali aj my.

Preneste si domov obľúbené miesto

Milujete prírodu? Radi sa prechádzate v parku či po pláži, alebo sa kocháte pohľadom na zaujímavú architektúru? Ak máte odvahu a dostatočne priestrannú miestnosť, pokojne si vďaka tapete vytvorte doma svoj raj, ktorý môžete navštíviť v každom ročnom období, ale aj keď budete chorí či príliš zaneprázdnení na to, aby ste niekam išli.

Dobrá nálada zaručená

Ak chcete priestor ozvláštniť, vniesť doň svetlo, hravosť a optimizmus, pastelové farby, abstraktné vzory či akvarel budú pre vás vhodnou voľbou. K farebnej stene zvoľte nábytok a doplnky v neutrálnych odtieňoch a vytvoríte si upokojujúci, no zároveň jedinečný a neprehliadnuteľný interiér.

Nebojte sa tmavých farieb

Na niekoho môžu pôsobiť depresívne, no so správne zvolenými doplnkami však vnesú do priestoru želanú dramatickosť. Predstavte si napríklad tmavú smaragdovú zelenú, doplnenú o zlaté detaily. K tomu zamatové doplnky a kúsok mramoru. No nepôsobí to elegantne, luxusne či dokonca trochu orientálne?

Maximalizmus (nielen) pre odvážlivcov

Tapety, z ktorých akoby jednotlivé prvky vychádzali do miestnosti, mix farieb, vzorov, materiálov. Pre niekoho je toho možno priveľa, no takýto interiér jednoznačne vyvolá wow efekt. Ak máte radi extravaganciu či eklektizmus a v podobne zariadených priestoroch sa vám ihneď rozbúši srdce, počúvnite ho a premeňte svoju obývačku na umelecké dielo.

Pre milovníkov retra

Už asi nikto nepochybuje o tom, že retro je definitívne späť. Výrazne to vidíme v móde, ale aj v interiérovom dizajne. Ak vás tento štýl pohltil, zahaľte stenu do retro pásikov, bodiek, kvetov či štvorčekov, pridajte pár farebných doplnkov z umelej hmoty a ak sa na to cítite, zrenovujte kreslo či komodu po babke. Cítite tú príjemnú nostalgiu?

Nezabudnite na dôležité pravidlá pri výbere tapety

Nech si už vyberiete akýkoľvek vzor, aj pri tapetovaní platia pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať. Len vďaka nim bude stáť finálny výsledok skutočne za to.

  • Základným pravidlom pri výbere tapety je zohľadnenie rozlohy miestnosti. Veľké priestory vám dovoľujú v podstate čokoľvek. Môžete použiť veľké vzory, výrazné farby, vyobrazenia prírody či umeleckých diel. Ku všetkému potom dokážete nakombinovať aj doplnky a nábytok. V malých priestoroch sa však radšej držte menších a jemných vzorov.

  • Pri celostenových tapetách s vyobrazením prírody či akýchkoľvek iných výjavov myslite na finálny výsledok vždy vopred. Keď k stene následne postavíte veľké kusy nábytku, obraz nevynikne a vy prídete o estetický zážitok.

  • Ak volíte abstraktný dizajn, efekt akvarelu alebo akýkoľvek jemný vzor, môžete tapetu použiť aj na dve protiľahlé steny. Pokiaľ sa však rozhodnete pre odvážny dizajn, aplikujte ho radšej len na jednu stenu v miestnosti, ideálne na takú, v ktorej nie sú dvere, okná či iné otvory. Dôležité je tiež nalepiť tapetu od rohu po roh.

  • Aspoň jednu farbu z tapety zopakujte aj na zariadení v miestnosti. Celý interiér tak pekne prepojíte.

Výrazné tapety na celú stenu sú určite odvážnym krokom, no zároveň výborným spôsobom, ako prejaviť svoj vkus a individualitu. Budeme radi, ak nám dáte vedieť, či sme vás presvedčili, že tapety sú druhom umenia, ktoré sa oplatí do svojho domova priniesť, alebo predsa len ostanete verní klasickej maľovke.