Skip to main content

Povrchový materiál je jedným z najdôležitejších atribútov pri výbere novej sedačky. Mal by byť príjemný na dotyk, ale aj odolný či farebne stály. Viete, čo všetko je potrebné pred kúpou zvážiť a na čo si dať pozor?

Na úvod…

Predtým, ako sa pustíte do hľadania tej správnej sedačky pre váš príbytok, je dobré zodpovedať si otázky ohľadom svojich preferencií. Máte doma malé deti alebo domácich miláčikov, prípadne máte často viacero hostí naraz, čo sa nie vždy zaobíde bez kvapky vína či čokolády na sedačke, nehovoriac o potrebe väčšieho priestoru? V takom prípade hľadajte čo najodolnejší, nenasiakavý a ľahko čistiteľný povrch.

Zvážiť treba aj umiestnenie sedačky. Postavíte ju k oknu, kde na ňu budú dopadať slnečné lúče? Alebo bude stáť neďaleko krbu? Ideálne je všetky svoje predstavy, spolu s budgetom, prediskutovať s predajcom. Skúsený predajca ponúkajúci kvalitný tovar vám určite ochotne podarí a pomôže vymyslieť čo najlepšie riešenie na mieru. Vďaka tomu sa jednoduchšie dopracujete k výberu základného materiálu, ktorým môže byť textília alebo koža. Verte, že pri nich nejde len o vzhľad, ale hlavne o praktické vlastnosti.

Látkové sedačky sú pre mnohých pohodlnejšie a príjemnejšie na dotyk. Textília je elastickejšia, takže sa na nej ťažšie prejaví efekt zvlnenia. Navyše ponúka nespočetné možnosti v rámci materiálového, farebného a vzorového prevedenia.

Koža je prirodzene pevnejšia a odolnejšia, no v zime chladí a v lete sa na nej zas môžete viac potiť. Časom zvyčajne popraská, no niekto práve zvrásnenia či škrabance považuje za estetické a originálne. Výhodou je však jednoduchšie čistenie a fakt, že sa v nej nedržia roztoče, takže je ideálnym materiálom pre alergikov.

Kožené kreslo form_it

Vedeli ste, že?… Na bežnú sedačku treba približne 35 m2 kože, čo znamená, že je na jej výrobu potrebných asi 6 – 7 kusov hovädzieho dobytka.

Vlastnosti, ktoré oceníte

Možno ste z týchto informácií mierne zmätení a nedokážete určiť, ktorý z dvoch základných materiálov, je pre vás vhodnejší. Oba, pokiaľ si vyberiete ich kvalitné verzie, však ponúknu maximálne pohodlie, komfort aj estetický zážitok. Poďme sa teda pozrieť na jednotlivé vlastnosti, ktoré by tým najlepším materiálom jednoznačne nemali chýbať.

Kvalitné poťahy, či už prírodné alebo umelé, by mali byť najmä zdravotne nezávadné a odolné. Nielen mamičky malých detí či majitelia domácich miláčikov ocenia povrchovú úpravu Easy Clean, ktorá, ako už napovedá jej názov, zabezpečí jednoduché a rýchle čistenie. Za zmienku stojí aj vodeodolná, teda nenasiakavá, či ohňu vzdorná úprava.

Vlastnosťou, ktorá si taktiež zaslúži pozornosť, je elasticita. Čím elastickejší materiál je, tým neskôr sa na ňom prejaví zvlnenie. Dbať sa oplatí aj na gramáž. Materiály s hodnotou nad 400 g/m2 sú predpokladom dlhej životnosti. Pozor však na predajcov, ktorí gramáž uvádzajú na bežný meter. Ak chcete poznať relevantný údaj, je potrebné ho previesť na meter štvorcový.

Lacné poťahy sú zvyčajne príliš riedke, preto sa už po krátkom používaní vlákna vyťahujú a látka sa žmolkuje. Aj to je dôvod, pre ktorý sa oplatí do kvalitných materiálov investovať. Majú predsa vydržať, plniť svoju funkciu, ale aj vyzerať dobre mnoho rokov.

Martindale test. (Foto: blog.fr-one.com)

Vedeli ste, že?… Poťah je jednou z najdrahších súčastí sedačky a na overenie jeho odolnosti voči oderu sa používa medzinárodne uznávaný test Martindale. Spočíva v simulácii mechanického opotrebovania, počas ktorej po látke opakovane prechádza kotúč, potiahnutý normovanou plstenou tkaninou, a to do okamihu, v ktorom sa z látky uvoľnia prvé dve nite. Výsledkom je priemerný počet otáčok, teda cyklov, ktorý sa udáva v tisíckach.

Nadčasový dizajn nikdy neomrzí

Praktické vlastnosti sú pri výbere novej sedačky tie najdôležitejšie, no netreba zabúdať ani na dizajn. V rámci dnešnej ponuky už nie je problém vybrať si akýkoľvek odtieň či vzor, no keďže má sedačka vydržať dlhé roky a vy si nie ste istí, akú farbu zvoliť, spoľahlivou voľbou sú neutrálne farby. Tie predsa môžete kedykoľvek oživiť farbami a vzormi na doplnkoch.

Sedačka na fotke: fold_it

Ak radi experimentujete s farbami, nebojte sa prizvať si na pomoc skúseného dizajnéra, ktorý vám pomôže zladiť farbu sedačky s vysnívaným dizajnom vkusne a tak, že vás voľba nábytku do interiéru skoro neomrzí.

Súhlasíte? Napíšte nám na Facebooku či Instagrame. Budeme  tiež radi, ak nám dáte vedieť, čo pri výbere poťahu zohľadňujete vy a či vás niektorá informácia prekvapila. Ak vás zaujímajú ďalšie šikovné tipy, pozrite si náš článok o 4 zlatých pravidlách o výbere sedačky.