Skip to main content

Máte atypicky riešený interiér alebo uprednostňujete originálne zariadenie priestoru, ktoré bude dokonale vystihovať vašu predstavu? Nehľadiac na to, či sa radíte do prvej, alebo druhej skupiny, nábytok na mieru má vždy pridanú hodnotu – sami si vyberáte jeho konečné prevedenie, vďaka čomu máte istotu, že do priestoru skvelo zapadne. Aké ďalšie výhody poskytuje tento typ zariadenia a čo je dobré pred pustením sa do realizácie zvážiť?

Možnosti a typy nábytku na mieru

Pri custom made nábytku, ako sa tiež nábytok nepodliehajúci sériovej výrobe zvykne nazývať, sa môžete väčšinou stretnúť s dvomi základnými typmi.

Prvým je nábytok, ktorý si sami, alebo za pomoci dizajnéra navrhnete a následne dáte vyrobiť špecializovanej stolárskej firme. V takomto prípade potrebujete podrobný nákres a firmu, ktorá vám vaše predstavy zrealizuje. Návrh a výroba nábytku na mieru predstavujú pomerne zdĺhavý, niekoľkotýždňový až niekoľkomesačný proces. Pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní nového domova by ste s ním preto mali začať čo najskôr a neodkladať ho na poslednú chvíľu.

Druhým typom je nábytok, ktorého dizajn už existuje, ale dá sa modifikovať podľa vašich predstáv. Výrobca takéhoto nábytku umožňuje vyskladať si nábytok spôsobom, aby vyhovoval či už tvarom, farbou, alebo materiálom. Takéto riešenie šetrí čas a v mnohých prípadoch aj rozpočet, avšak prináša so sebou pridanú hodnotu originálneho dizajnu na mieru a v prípade renomovaného výrobcu aj patričnú kvalitu. Ak teda realizácia vášho interiéru ponáhľa, je dobré zvážiť výber druhej možnosti.

Takýto typ nábytku na mieru môže byť výhodný aj pri zariaďovaní verejných priestorov, akými sú kancelárie, či pokojne aj reštaurácie a hotely. Výhodou je, že nekupujete mačku vo vreci a teda ukážkové produkty si viete pozrieť a „ohmatať“ pred ich nainštalovaním do interiéru. Nemáte k dispozícii len nákres alebo vizualizáciu a najlepšie tak môžete vyhodnotiť, či je ten daný kus nábytku pre váš interiér to pravé.

Ďalšie výhody personalizovaných riešení

Nespornou výhodou je maximalizácia efektivity a funkčnosti riešenia priestoru, ktoré sériovo vyrábané kusy nábytku nedokážu vždy pokryť. Najmä atypické priestory sa mnoho krát nezaobídu bez riešení na mieru. Mnohí majitelia nehnuteľností nedajú dopustiť ani na punc originality, ktorý sa veľa krát s univerzálnym dizajnom sériových výrobkov nedá porovnávať.

Nemenej dôležitým aspektom výroby nábytku na mieru je aj ten environmentálny – takýto nábytok je vyrábaný väčšinou lokálne, vďaka čomu necestuje na miesto z veľkej diaľky, čím šetrí emisie z dopravy aj výroby, nakoľko sa vyrába väčšinou ručne, v malých podnikoch a nie veľkých závodoch s obrovskou produkciou a výraznou spotrebou rôznych zdrojov. Ak vám záleží aj na ekológii a ochrane životného prostredia, informujte sa u výrobcu svojho nábytku, kde pôsobí a odkiaľ pochádzajú materiály, s ktorými pracuje.

Sedačka na mieru

Sedačky sú špecifickým druhom nábytku. Patria medzi najčastejšie odporúčaný typ nábytku na mieru dizajnérmi. Pre konkrétne potreby dizajnu je totiž mnoho krát problematické nájsť vhodný gauč. Ak už sa podarí natrafiť na dizajn, ktorý dokonalo zapadá do celkového dizajnového konceptu, problém býva s jeho dispozíciou a opačne.

Ak pravidelne hostíte viacero ľudí naraz, alebo potrebujete sedačku do čakárne alebo oddychovej zóny v kancelárii, na ktorú by sa malo pohodlne zmestiť viac návštevníkov, pri riešeniach na mieru nemusíte robiť kompromis medzi dizajnom a dispozíciou sedačky.

Príklad riešení na mieru sedačky fold_it by Arteston

Pri sedačkách je však kompletné riešenie na mieru skôr nerealizovateľné, prípadne mimoriadne nákladné – vývoj a testovanie konštrukcie, vhodný typ šitia a čalúnenia si vyžadujú veľa času aj financií. Preto najmä pri sedačkách na mieru odporúčame voliť modulárne modely, ktoré si prispôsobíte podľa svojej potreby.

Zhrnutie na záver

Výhod nábytku na mieru je veľké množstvo. K tým hlavným sa radia:

  • Možnosť prispôsobenia dispozície – nábytok na mieru viete prispôsobiť podľa svojich predstáv. Sedačkám sa dá často meniť orientácia rohu na pravú alebo ľavú stranu. Niektoré poskytujú aj možnosť prispôsobiť podrúčky či dokonca celé operadlo.
  • Výber farebného a materiálového prevedenia – dokážete doladiť presne podľa potreby interiéru a vybrať si aj z takých prevedení, aké sériová výroba často krát neponúka.
  • Funkčnosť – nábytok na mieru nie je len štýlový, ale tiež praktický – dokáže maximalizovať funkčnosť a efektivitu priestoru.
  • Ekologickosť – vyrába sa väčšinou lokálne, čím šetrí emisie z dovozu aj výroby.
  • Uprednostnenie výberu modulárneho typu nábytku na mieru vie v mnohých prípadoch šetriť čas aj rozpočet nie však na úkor kvality a originálneho dizajnu.