Skip to main content

Počuli ste už o ňom? V New Yorku je jedným z najobľúbenejších štýlov v kanceláriách pre rok 2022. Ak vás už nebaví pracovať v príliš sterilnom a fádnom prostredí, milujete farby, mix štýlov, máte zmysel pre humor a odvahu, ponorte sa s nami do tajov nespútaného eklektizmu a zmeňte svoju kanceláriu na nepoznanie.

Aby sa nespojiteľné mohlo spojiť

Eklektizmus vznikol v 19. storočí, keď sa architekti snažili spojiť odlišné dizajnové prvky, ktoré spolu vyzerali dobre. Populárnym sa stal najmä v 30. rokoch 19. storočia a dnes zažíva svoj veľkolepý návrat. Ide o originálny štýl, ktorý zaujme na prvý pohľad a prináša množstvo inšpirácie. Aj preto je obľúbený u kreatívnych ľudí, ktorí potrebujú dostávať denno-denné dávky nových nápadov.

Tento štýl je založený na spájaní nespojiteľného. Zjednocuje rôzne štýly, farebné odtiene či vzory, no napriek tomu nepôsobí gýčovo a zachováva v kancelárii funkčnosť, praktickosť a poriadok. Nepozná pravidlá a hranice, vďaka čomu je každý interiér jedinečný. S našimi piatimi inšpiráciami ho hravo vnesiete aj do svojej kancelárie, či už inklinujete viac k industriálnemu štýlu, glamouru alebo minimalizmu.

Pre bohémov s vycibreným vkusom

Boho a glamour majú od seba pomerne ďaleko. Napriek tomu je však možné zladiť ich do interiéru, ktorý ohúri, no zároveň poskytne pocit slobody a pokoja. Vyberte si jeden nosný prvok, od ktorého sa bude celý dizajn odvíjať. Môže to byť vzorovaný koberec, krištáľový luster či pracovný stôl z masívneho dreva. K nemu postupne pridávajte nábytok a doplnky z rôznych materiálov, vo viacerých farbách či vzoroch. Nebojte sa miešať ani staré s novým. Hlavné je, aby ste sa v miestnosti cítili príjemne a uvoľnene.

Ako u Alice v krajine zázrakov

Na niekoho takýto interiér príliš „kričí“, no pokojne sa odviažte, ak sa najlepšie cítite v obklopení všetkých farieb dúhy. Pri eklektizme sa nemusíte držať ladenia tón v tóne či pravidla maximálne troch rôznych farieb. Práve naopak. Keď to lahodí vášmu oku, spájajte farby kontrastné aj krikľavé. Doplňte ich suvenírmi z rôznych kútov sveta a na steny zaveste výrazné obrazy či fotografie. Cítite tú hravosť?

TIP: Zariadiť kanceláriu v eklektickom štýle nie je úplne jednoduché. Pokiaľ však disponujete estetickým cítením, ste otvorení rôznym kombináciám a máte zmysel pre humor, zvládnete to aj sami. Držte sa hlavne odporúčania dizajnérov, ktorí upozorňujú, aby ste nemiešali jedno cez druhé, ale vybrali si maximálne 2až 3 štýly, ktoré spojíte.

Kancelárska sedačka v eklektickom štýle môže hrať akoukoľvek vašou obľúbenou farbou. Farby so sebou prinášajú nekonečné možnosti. (Sedačka join-it)

S ošumelým industriálnym vzhľadom

Máte radšej industriálny štýl? V tom prípade odkryte pôvodné steny, priznajte potrubia a neskrývajte káble. Použite kov, betón či kožu. Vytvorte zdanlivý pocit špiny, k tomu pridajte farebný obraz a vintage stolík či stoličku. Dokonca aj drevo môžete použiť v rôznych odtieňoch a akosi to do celkovej atmosféry zapadne.

Dá sa to aj minimalisticky

Základom je drevo a biela farba, ktoré oživia rezané kvety, izbové rastliny, zlaté, strieborné či medené fotorámy s ornamentmi, ale aj slamené predmety. Nábytok voľte jednoduchý, no pokojne v rôznych odtieňoch. Steny nechajte prázdne, prípadne ich časť natrite tabuľovou farbou. Vytvoríte si tak plátno, na ktoré môžete prenášať svoje nápady.

Udržateľne ďalej zájdeme

Zariadiť si kanceláriu produktami z druhej ruky a vlastnoručne vyrobenými doplnkami je tiež súčasťou eklektizmu. Navyše je to šetrné k peňaženke aj k našej planéte. Zdedili ste po babke trochu obitý, no stále funkčný stolík? Vyhadzujú susedia starý rebrík, ktorý by mohol poslúžiť namiesto políc? Videli ste na blšom trhu doplnky so storočnou históriou? To všetko sa dá opraviť a vyčistiť. Nechajte im však punc dávnych čias. Spolu s modernou technikou, ktorú potrebujete k práci, vytvoria jedinečnú fúziu.

Dokážete si predstaviť prácu v takomto kreatívnom prostredí? Alebo už v eklektickej kancelárii fungujete? Podeľte sa s nami o svoje postrehy a nápady, ktorými možno inšpirujete ostatných, zatiaľ len tichých obdivovateľov eklektizmu.